معرفی و نگهداری گیاه لیندا پافیلی

گیاه لیندا پافیلی با نام های دیگر دم اسبی یکی از گیاهان زینتی و آپارتمانی زیبا و جذاب است. از خصوصیات این گیاه شکل ظاهری ساقه‌ی خاص آن است که به خاطر شباهتی که به پای فیل دارد، به پافیلی هم معروف است. بدلیل فرم ساقه‌ی آن آب را در خود ذخیره می کند.

با مجله تخصصی گلتوس همراه باشید برای آشنای بیشتر با گیاه لیندا پافیلی

گیاه لیندا پافیلی-نخل دم اسبی

نام لاتین: Elephent Foot Tree -Ponytail palm

نام علمی: Beaucarnea recurvata

معرفی گیاه لیندا پافیلی:

گیاه لیندا پافیلی زیبا، اصالتاً متعلق به مناطقی از کشور مکزیک می باشد.

 دلیل محبوبیت این گیاه فرم و شکل ساقه و برگ های آن است.

این گیاه به زندگی بیابانی هم عادت دارد و با داشتن یک مقطع باریک، آب را در ساقه ی ضخیم خود ذخیره کرده و از هدر آب جلوگیری می کند. همین خصوصیت آن را آب زیاد بی نیاز کرده است.

یکی از دلایل جذابیت گیاه لیندا داشتن برگ های با ضخامت بالا، باریک و کشیده، بادوام و آویزان همچون بید مجنون می باشد.

همچنین وجود ساقه ی پافیلی شکل گیاه لیندا هم به جذابیت و زیبایی آن افزوده است.

با وجود شرایط ایده آل ارتفاع آن به حدود دو متر هم خواهد رسید.

رنگ برگ های آن سبز متمایل به سبز تیره می باشد. در سنین بالاتر این گیاه، به ندرت در فصل تابستان گل های کرم رنگ هم در آن ایجاد می شود.

گیاه لیندا به نور علاقه مند است و زیاد به سایه‌ی گیاهان دیگر روی خودش تمایل و علاقه ای ندارد.

رطوبت گیاهان دیگر برای آن خوب نخواهد بود و باید با فاصله از گیاهان دیگر قرار بگیرد. همچنین این گیاه برای کودکان و حیوانات کاملاً غیر سمی و بی خطر است.

گیاه لیندا پافیلی

 

شرایط نگهداری و نیازهای گیاه لیندا پافیلی:

نور کافی برای گیاه لیندا پافیلی:

گیاه لیندا متعلق به مناطق خشک و بیابانی است و طبیعتاً به نور زیاد هم علاقه و هم نیاز دارد. اما مثل دیگر گیاهان نور مستقیم خورشید زیاد برای آن خوب نمی باشد. بهتر است پشت پنجره قرار داده و روزانه حدود 4 ساعت نور کامل بگیرد. اگر در آپارتمان کم نور و یا بدون نور از آن مراقبت می کنید چند وقت یکبار به مکان پر نور انتقال دهید تا نور مورد نیاز آن تأمین شود.

خاک مناسب برای گیاه لیندا پافیلی:

می توان گفت بهترین و مناسب ترین ترکیب خاک برای آن ترکیبی از خاک رس، مواد آلی یا همان خاک لیمون و شن می باشد.  این ترکیب خاک سبک شبه همان خاک مکزیک می باشد. همچنین کمی از پیت ماس و هوموس هم برای تغذیه و تقویت گیاه خوب است. به صورت کلی خاک مناسب برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب می باشد.

کودهی گیاه لیندا پافیلی:

سعی کنید حدود دو مرتبه در فصل بهار و تابستان کود دهی همراه با آبیاری را برای این گیاه داشته باشید. یکی از کودهای مناسب برای آن کود آهن می باشد که در ماه، یک مرتبه می توان به آن بدهید.

آبیاری برای گیاه لیندا پافیلی:

تنها نکته و حساسیت آن در نگهداری درمورد شرایط مراقبت از آن، نحوه ی آبیاری لیندا می باشد. پیاز آن توانایی ذخیره آب تا یکسال را دارد. به همین دلیل آبیاری زیاد آن باعث پوسیدگی پیاز و گاهاً احتمال از بین رفتن آن می شود. بنابراین باید رطوبت خاک آن پایین بوده و در بین دو آبیاری آن خاک کاملاً خشک شده باشد. در فصل رشد در هر سه هفته یک مرتبه و در فصل زمستان به میزان کمی که برگ ها پژمرده نشوند به آبیاری نیاز است.

رطوبت مورد نیاز برای گیاه لیندا پافیلی:

در طول سال بجز دمای زیر 10 درجه سانتیگراد در هر هفته یک مرتبه با اسپری به آن آب پاشی کنید که رطوبت آن تأمین شود.

گیاه لیندا پافیلی

 

دمای مناسب و کافی برای گیاه لیندا:

مناسب ترین دما برای رشد این گیاه دمایی در حدود 20 الی 25 درجه سانتیگراد می باشد که بهتر است که در فصل زمستان دمای 10 الی 13 و در فصل تابستان 21 درجه سانتی گراد را تأمین کنید.

به صورت کلی دمای 5 تا 30 درجه برای این گیاه قابل تحمل است و به روند رشد آن آسیبی نخواهد زد.

زمان تغییر گلدان لیندا پافیلی:

گیاه لیندا یا همان گیاه پافیلی به عوض کردن زود به زود گلدان خود نیازی ندارد. و بهترین زمان برای تعویض گلدان هر دو سال یک مرتبه است. در دیگر مواقع می‌توان فقط حدود چند سانتی متر خاک روی گلدان را با خاک جدید جا به جا کنید. عوض کردن زود به زود آن باعث آسیب به ریشه خواهد شد و باعث رشد طولی پیاز آن خواهد شد.

تکثیر گیاه لیندا پافیلی:

تکثیر و افزایش گیاه با جوانه هایی که درسن بالا روی قسمت ساقه ی آن ایجاد می شود، انجام می گیرد که برای عدم تغییر شکل و فرم آن بهتر است که حذف شوند.

نکته:

آیا لیندا پافیلی سمی است؟ و برای کودکان یا حیوانات خانگی خطرناک است؟

خیر این گیاه سمی نیست و برای کودکان و حیوانات خانگی کاملا بی خطر است.

 

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا