درباره کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی)

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی) یک کاکتوس بسیار تزئینی است که در تمام طول سال زیبایی به باغ شما می بخشد. کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی) یک گونه از گیاهان گلدارِ خانواده کاکتوس‌ها حساب می‌شود. به جهت زیبایی و نگهداری آسانی که دارد به یکی از پرطرفدارترین کاکتوسها تبدیل شده. موطن اصلی آن شمال مکزیک می‌باشد.

در مجله گلتوس همراه شما هستیم به معررفی و آشنایی کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس-کاکتوس گوش خرگوشی-کاکتوس خالخالی

نام لاتین: Bunny Ear Cactus-Polka Dot Cactus

نام علمی: Opuntia microdasys

معرفی کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی):

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی)یکی از جذاب‌‌ترین کاکتوس‌ها به شمار می‌رود.

یک کاکتوس بوته ای چند ساله با برگه های بیضی یا گرد، مسطح، کوچک در حد 15 سانتی متر است.

وقتی این برگه‌ها تازه هستند، برگه‌ها به صورت جفت مانند گوشهای یک خرگوش ظاهر می شوند. و با بالغ شدن به صورت برگه های نرم و مخملی سبز در می آیند. آنها تیغ ندارند، اما گلوله های سفید مرتب کنار هم که هر کدام تیغ های مو مانند سفید، زرد یا قهوه ای دارند. بر روی  لبه برگه های کاکتوس، گل های زرد یا زرد مایل به قرمز که به شکل یک کاسه هستند.

 در بهار یا اوایل تابستان به وجود می آیند. غالباً در کاکتوس‌هایی که در گلدان ها پرورش می یابند. به اندازه گیاهی که در زمین کاشته شده باشد گل نمی‌دهد. هر گل به 2 میوه دراز تبدیل می شوند (5 سانتی متر)، که رنگ بنفش تا قرمز دارند..

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

شرایط نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی یا کاکتوس راکتی)

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی) یا کاکتوس راکتی یکی از گیاهان محبوب با نگهداری کم در آب و هوای گرم و خشک و همچنین برای نگهداری در داخل خانه است. از تحمل خشکی بسیار خوبی برخوردار است و اغلب در بسترهای مناظر، حاشیه ها و گلدان کاشته می شود.

گونه های مختلف کاکتوس خرگوشی نیاز به مراقبت کمی متفاوت دارند. اما به طور کلی، آفتاب فراوان و خاک با زهکشی خوب کلید رشد آنها است. نشستن در خاکی که بیش از حد مرطوب باشد می تواند به سرعت گیاه را با مشکل پوسیدگی ریشه از بین ببرد. در غیر این صورت، کاکتوس خرگوشی بندرت دچار حشرات یا بیماری ها می شود.

کاکتوس خرگوشی و سایر کاکتوس‌ها در زمستان به خواب می روند و به نظر می رسد گوش های آنها خشک یا مرده به نظر می رسند. آنها می توانند در بهار به حالت گوشتی طبیعی خود بازگردند. زمانی که می توانید هر گونه گوش مرده یا رشد نامطلوب را هرس کنید.

نور لازم برای کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

نور زیاد را برای رشد در بیشتر طول سال به جز در طول چرخه زمستان می خواهد. برای سلامتی گیاه باید در این مدت نور کامل به نور جزئی کاهش یابد.

خاک مناسب برای کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

مانند بسیاری از کاکتوس ها، این نمونه به خاک های پایه شنی ماسه ای احتیاج دارد که به راحتی آب را تخلیه می‌کنند. برای افزایش زهکشی برای گیاه کاکتوس، به نسبت مساوی پرلیت یا پوکه مخلوط کنید.

آبیاری مناسب کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(گوش خرگوشی) یک گونه بیابانی است. در اولین فصلی که کاشته می‌شود باید به طور مرتب آب داده شود. این به آن کمک می کند تا یک سیستم ریشه ای قوی ایجاد کند. خاک باید مرطوب نگه داشته شود. اما غرق آبی نباشد. پس از فصل اول، به آبیاری پراکنده نیاز است. در طول چرخه زمستان، کاکتوس ها را به هیچ وجه نباید آب داد. و آبیاری را در اوایل بهار از سر گرفته شود.

دما و رطوبت مناسب کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

این کاکتوس از دمای 37- 21 درجه سانتیگراد لذت میبرد، اما در ماه های زمستان نیاز به دمای خنک تر دارد. با رسیدن اواخر پاییز، این کاکتوس باید بین 10 – 18 درجه سانتیگراد و دور از دستگاه های حرارتی خانه نگهداری شود. هوای خنک تر در طول کل زمستان خواسته می شود. در این مدت بخش هایی از کاکتوس به رنگ خاکستری روشن تبدیل می شوند. عدم تأمین این شرایط کنترل شده در زمستان منجر به مرگ گیاه در بهار بعد خواهد شد.

کود مناسب کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس(کاکتوس گوش خرگوشی) هنگام کاشت در زمین به ندرت به کود نیاز دارد مگر اینکه خاک خیلی ضعیفی داشته باشید.

در گلدان، مواد مغذی خاک سریعتر مصرف می شود. اگر گوش های سبز گیاه کم رنگ به نظر می رسند یا گل نمی دهند، این بدان معنی است که به غذا احتیاج دارد.

 می توانید کود با نیتروژن بالا برای گوش های بزرگتر یا کود با نیتروژن کم برای گلدهی و میوه بیشتر استفاده کنید.

تعویض خاک و گلدان مناسب کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

تعویض گلدان باید پس از پایان گل دادن اول سال، در تابستان صورت گیرد. به یاد داشته باشید که گیاه را مرتباً آب بدهید تا رشد یک سیستم ریشه سالم را در طول سال اول خود در گلدان جدید را تقویت کنید.

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

تکثیر مناسب کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

تکثیر هم از طریق بذر و یا قلمه زدن انجام می‌شهود و خیلی راحت می‌توانید تعداد زیادی از کاکتوس اپونتیا میکروداسیس رو داشته باشید.

یک راکت یا پد را از گیاه مادری جدا کنید. این کار را با دستکش یا پنس انجام دهید.
راکت جدا شده را چند روزی در محلی سایه قرار دهید تا محل جدا شده خشک شو

راکت را در گلدان جدید بکارید و به مدت ده روز آبیاری نکنید تا ریشه تشکیل شود

هر کدام از برگه های کاملا بالغ از این کاکتوس می‌تواند در اوایل تابستان با یک بریدگی تمیز و برای تکثیر استفاده شود.

قلمه‌ها وقتی گروه های سه تایی یا بیشتر هستند. بهتر عمل می کنند و باید 2 سانت در خاک کاشته شوند.

به یاد داشته باشید که به طور مرتب برای تقویت رشد سیستم ریشه سالم در سال اول پس از تکثیر، مرتبا آبدهی کنید.

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

مشکلات و بیماری ها کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

پوسیدگی پایه ساقه:

 به طور طبیعی یک گیاه بیابانی، مانند کاکتوس خرگوشی فقط به آبیاری گاه به گاه نیاز دارد. آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. آب زیاد در زمستان می تواند باعث پوسیدگی شود. گیاه احتمالاً در حال حاضر خواهد مرد.

توقف رشد:

علت این امر می تواند به دلیل کمبود آب یا زیاد بودن آب باشد. به مقدار صحیح کاهش یا افزایش یافته و صبر کنید تا پیشرفت را ببینید.

لکه های قهوه ای:

لکه های قهوه ای چوب پنبه مانند که روی برگه ها ظاهر می شود می تواند. در اثر آسیب حشرات به آن یا افت دما ایجاد شود.

چروک شدن لبه های کاکتوس:

این می تواند در اثر آب زیاد باشد.

حشرات:

حشرات شپشک آردی می توانند باعث ایجاد لکه های سفید بر روی سطح برگه ها شوند. و حشرات شپشک می توانند نوعی زخم قهوه ای بر روی برگه ها ایجاد کنند.

 

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا