پیوند زدن کاکتوس

 

پیوند زدن کاکتوس

در این مقاله قصد داریم روش‌های پیوند زدن کاکتوس را برای شما توضیح بدهیم؛با گلتوس همراه باشید.

تکثیرکاکتوس به روشهای زیر صورت می‌گیرد:

پیوند، قلمه، بذر، و پاجوش

پیوند:

کاکتوس‌ها نیز مانند سایر گیاهان به طریق پیوند تکثیر می‌شوند. متاسفانه تمام گیاهان آبدار و کاکتوسها قابل پیوند زدن نیستند.

تنها تعداداز خانواده کاکتوسها دارای طبقه زاینده اصلی یا لایه رشد بوده و لذا پیوند آنها عملی هست.

بهترین زمان پیوند کاکتوس در طول فصل رشد ( از خرداد تا مهر) می‌باشد.

در این زمان گیاهان قوی بوده و اتصال همه قسمتها می‌باشد.پس از عمل پیوند بسته به نوع گیاه، در عرض چند ماه گیاهان پیوندی رشد کرد و تولید گل خواهند کرد.

انواع پیوند کاکتوس و گیاهان گوشتی عبارتند از:

الف-پیوند سطحی:

پیوند سطحی یکی از آسانترین نوع پیوندها است. پس از انتخاب پایه با چاقوی تیزی پایه و پیوندک را یک برش افقی بدهید. چون کاکتوسها دارای پوست خارجی سخت و چسبناکی هستند.

لبه‌های هر دو (پایه و پیوندک) را به منظور جلوگیری از انقباض و چروک شدن به طور اریب بریده و سپس دو سطح مستوری را روی هم قرار داده و بوسیله نوارهای پلاستیکی، نخ و یا خلال دندان اتصال آنها را محکم کنید.

با یک چاقوی تیز و تمیز، از زیر نقطه رشد گیاه( در حدود ۲٫۵سانیتمتر پایین تر از نقطه رشد) یک برش افقی ایجاد نمایید. قسمت بالا را بردارید، بایستی بافت مغزی ظاهر گردد. برشی ایجاد نمائید تا بافت مزبور ایجاد گردد.

در حدود ۵ الی ۶ میلیمتر پوسته خارجی دور پایه گیاه را با چاقو برش دهید. چونبافت گوشتی پایه پس از پیوند چروک می‌سود، انجام این عمل مانع افتادن پیوندک از روی پایه می‌شود.

پیوندک را از قسمت تحتانی با یک برش افقی جدا نمائید. به همان ترتیب بالا، در حدود ۵ الی ۶ میلیمتر پوسته خارجی دور پیوندک را جدا نمائید. اینک سطوح صاف پایه و پیوندک را به نحوی روی هم قرار دهید تا بافت‌های مغزی مرکزی بر روی هم قرار بگیرند.

با چرخش پیوندک بر روی پایه، هوای بین فضای اتصال را خارج نمایید. سپس با دو حلقه لاستیکی، محل اتصال پایه و پیوندک را مستحکم نمائید.

گیاه پیوند شده را در محل روشن در فضای آزاد (نه در آفتاب) در حداقل ۱۰درجه سانتیگراد قرار دهید.

چنانچه مراتب صحیح اعمال گردیده باشد، ظرف ۲ هفته پایه و پیوندک جوش خورده، می‌توان آبیاری و تقویت گیاه جدید را شروع نمود. پس از در حدود ۴ هفته، حلقه‌های لاستیکی را می‌توان خارج نمود.

ب- پیوند شکافی:

در وسط پایه شکافی به شکل ۷ ایجاد نماید و سپس پیوندک آماده را در داخل شکاف قرار دهید. برای محکم شدن دو قسمت از خلال دندان ویا نخ استفاده کنید.

با یک چاقوی تیز و تمیز، در حدود ۲و۵ سانتی متر از قسمت‌های فوقانی یک گیاه سالم را بردارید. از وسط پایه گیاه یک برش عمودی به عمق ۱-۲سانتیمتر ایجاد نمائید.

برای تهیه پیوندک، ساقه ای سالم از گیاه مادری در نظر بگیرید و آنرا جدا نمائید.

پیوند زدن کاکتوس
انواع پیوند کاکتوس

 

یک سانتیمتر قسمت تحتانی پیوندک پوست برداری و باریک نمایید تا مانند شمعی قابل قرار دادن در داخل شکاف پایه گردد. در صورت امکان بهتر است قطر پایه و پیوندک یکسان گردد.

پیوندک را داخل شکاف پایه قرار دهید، ب نحوی که بافت مغزی مرکزی هردو برهم منطبق گردد.

برای جلوگیری از جابجایی پایه و پیوندک با استفاده از خار کاکتوس و یا سوزن تمیز، اتصال را محکم و سپس با برگ نخل یا چیزی مشابه این دور را باهم بچسبانید.

آنگاه به مدت ۴ هفته در مکان روشن و در فضای آزاد حداقل ده درجه سانتیگراد قرار هید، تا رشد جدید ظاهر گردد.

ج- پیوند اریبی:

در این طریق پایه و پیوندک را به صورت اریب برش داده سپس دو قطعه را با نخ محکم میکنند.

پایه‌های باریک و طویل را از این طریق پیوند می‌زنند.

این طریق مناسب کاکتوس های باریک و قلمی از قبیل اکی نوپسیس کمه سرئوس که ارای مغز مرکزی خیلی کوچک است می‌باشد.

پایه و پیوندک را به صورت اریب برش داده و برهم منطبق نمائید به طوری که بافت مغزی مرکزی هر دو روی هم قرار بگیرند.

دو قطعه را کاملا بهم بچسبانید و با خار کاکتوس یا سوزن تمیز آن ها را مستحکم و سپس با برگنخل یا وسیله ای مشابه کمک به استحکام دو قسمت نمائید .

در تمام روشهای پیوند باید پایه در محل استقرار خود ثابت و محکم گردد.

برای پیوند  سعی کنید پیوندک از گیاهان سالم انتخاب شود. ضمنا پایه نیز باید از گیاهان گوشتالو، تازه انتخاب  شود.

یک مساله مهم در این مورد این است که سطوح پایه و پیوندک بایستی کاملا صاف بریده شوند تا هنگام تماس و بستن کاملا بر هم منطبق و فضائی بینشان باقی نماند. قطعات بریده شده باید تمیز و عاری از گرد و خاک باشد.

پیوند کاکتوس
پیوند زدن کاکتوس

اگر شیره گیاهی از سطوح خارج شود با قرار دادن قطعات در آب به مدت چند دقیقه (به منظور حل شدن شیره در آب) و سپس خشک کردن قطعات این مشکل رو بر طرف کرد.

چند روز پس از انجام عمل پیوند، سایه دادن گیاهان مفید خواهد بود. پس از عمل پیوند نخ و یا چسب‌های ارتباطی دو قطعه را بررسی کنید که زیاد محکم بسته نشده باشد.

خارها و خلال دندان به کار رفته در اتصال دو قطعه را بایستی پس از یک هفته از عمل پیوند از محل نصب شده خارج کرد. زیرا در صورت باقی ماندن همیشگی، مرکزی برای نفوذ و بروز آلودگیها و امراض خواهند شد.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا