گلدان مناسب کاکتوس و گیاهان گوشتی

 

گلدان مناسب کاکتوس و گیاهان گوشتی

گلدان نقش مهمی در زندگی کاکتوس و گیاه را دارد، لذا در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم درباره گلدان‌مناسب برای گیاه صحبت بکنیم، با گلتوس همراه باشید.

گلدان گلی(رسی) و یا پلاستیکی، باکس‌های چوبی و ظروف مشابه برای کاشت کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی مناسب به شمار میروند.

مساله مهم برای این گیاهان، زهکشی مناسب جهت تخلیه آب گلدان و تهویه مناسب است.

در گلدان‌های لعاب‌دار به علت فقدان خلل و فرج دیواره‌ها جهت تخلیه آب، آبیاری اینگونه گیاهان بایستی با دقت بیشتری صورت بگیرد.

گلدان مناسب کاکتوس
گلدان مناسب کاکتوس

در هنگام انتخاب گلدان‌ها بایستی تناسب اندازه گیاه با گلدان رعایت شود. برای گیاهان مدور از قبیل کاکتوس‌های کروی یا بشکه‌ای یا گیاهان گوشتی خوشه‌ای نیاز به گلدان‌های با قطر ۵/۲ الی ۵ سانتیمتر قطورتر از قطر گیاه می‌باشد.

برای گیاهان قائم از قبیل کاکتوس مشعلی، افوربیاها و آلوئه‌ها گلدان‌هائی به قطر نیمی از طول گیاه در نظر گرفته می‌شود

گلدان‌های کوچک‌تر از ۱۰ سانتیمتر قطر، نیاز به مراقبت بیشتری دارند،زیرا خاک آن‌ها به سرعت خشک می‌شود و نیاز به آبیاری دارند.

طرز گلدانی نمودن و تعویض گلدان‌ :

قبل از کاشت کاکتوسها در گلدان، بایستی گلدان‌ها را کاملا شستشو و تمیز کنید، این عمل برای از بین بردن آفات و بیماری‌های احتمالی باقیمانده از گیاهان و یا خاک موجود در گلدان‌ها می‌باشد.

گلدان مناسب کاکتوس
گلدان مناسب کاکتوس

سوراخ کف گلدان‌ها را با خرده‌های سنگ ویا قطعات شکسته گلدان بپوشانید تا مانع خروج خاکها شود.  هنگام آبیاری مراقب باشید که به اندازه آب به گیاه بدهید که آب در کف گلدان جمع نشود. چون گیاه گوشتی به رطوبت حساسیت دارد و باعث پوسیدگی آنها می‌شود.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا