09108100000 info@goltus.ir 10 صبح تا 10 شب تهران - مجیدیه

زمان و نحوه آبیاری گیاهان

 

زمان و نحویه آبیاری گیاهان

چه مقدار و چند وقت یکبار باید گیاهان را آبیاری کرد؟

جواب به این سوالات در مورد آبیاری بستگی به نیاز گیاهان شما و عوامل محیطی که در مصرف آب موثر هستند دارد.

دستورالعمل زیر می‌تواند به شما در این مورد کمک کند. با گلتوس همراه باشید.

آبیاری گیاهان 

گیاه را بطور کامل آبیاری نمائید. منظور از آبیاری کامل این است که تا عمق مناسب به گیاه آب دهید تا تمام ریشه‌های آن مرطوب شوند. آبیاری کامل و عمیق، باعث افزایش رشد ریشه‌هایی می‌شود که رشد عمقی دارند زیرا آن‌ها به دنبال رطوبت هستند. اگر آبیاری عمقی انجام شود، ریشه‌ها نیز بیشتر به عمق زمین فرو می‌روند و گسترش می‌یابند و هر چقدر بیشتر در عمق خاک فرو روند، در برابر تغییرات رطوبتی موجود در سطح خاک، آسیب کمتری می‌بینند.

اگر روزانه به مقدار کم به گیاهان آب دهید، ساختار ریشه‌ای سطحی شده و کمتر در عمق خاک فرو می‌روند. در نتیجه در برابر خشکی ناگهانی که می‌تواند حتی در باغ‌هایی که با دقت بسیاری از آن‌ها مراقبت می‌شود اتفاق بیفتد، آسیب پذیر شوند.

دفعاتی که شما نیاز دارید تا گیاهان را آبیاری نمائید به دو عامل بستگی دارد:

۱-نوع خاک (که در مقالات قبل توضیح داده شد).

۲-آب و هوا: یک گیاه از طریق ریشه‌هایش رطوبت را گرفته و آن‌را از طریق برگ‌هایش به صورت بخار از دست می‌دهد. به این فرایند تعرق گویند.

شرایط آب و هوایی بر تعداد دفعات آبیاری موثر است. زیرا میزان تعرق گیاه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در روزهای بادی یا گرم و خشک، میزان تعرق گیاه افزایش می‌یابد و برگ‌ها رطوبت خود را سریعتر از دست می‌دهند.

زمان و نحویه آبیاری گیاهان

آبیاری گیاهان

 

حتی ممکن  است مسئله به اینجا ختم شود که ریشه گیاه نتواند به سرعتی که گیاه به رطوبت نیاز دارد آن را جذب کند. در نتیجه گیاه پژمرده می‌شود. برعکس در روزهای باد یا ابری، میزان تعرق در گیاه آهسته‌تر صورت می‌گیرد.

همچنین طول روز نیز سرعت تعرق را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد زیرا کم و یا زیاد بودن ساعات روشنایی روز و شاید باد نیز در تعرق گیاهان نقش دارد.

اندازه بزرگی و کوچکی گیاه نیز بر میزان مصرف آب در گیاه تاثیر می‌گذارد، به عنوان مثال گیاهان یک ساله که به تازگی کاشته شده‌اند، تقریبا بسیار کمتر از زمانی که گیاه به رشد کامل رسیده است.

در مجموع گیاهان یک ساله و چند ساله از نظر نیاز آبیاری، با یکدیگر تفاوت دارند.

نیاز آبی گیاهان یک ساله:

در چنین گیاهانی که طول عمر آنها کم است و باید به طور مرتب و بدونه وقفه رشد کنند برای رسیدن به نتایج عالی و مطلوب، باید رطوبت کافی در سراسر دوره رشد و گلدهی در دسترس آنها قرار بگیرد، تا هیچگاه پژمرده نشوند. اما میزان رطوبت نباید بقدری زیاد باشد که خاک از آب اشباع شود و ریشه‌ها در آن غوطه‌ور شوند.

نیاز آبی گیاهان چند ساله:

این گیاهان که عمر طولانی دارند نیز همانند گیاهان یک ساله از هنگامی که رشد خود را آغاز می‌کنند تا زمانی که بزرگ می‌شوند وگل می‌دهند، بطور دائم و منظم به رطوبت و آب نیاز دارند.

بر خلاف گیاهان یک ساله که پس از پایان گلدهی و تولید دانه از بین می‌روند، گیاهان چند ساله پیش از آن که به خواب زمستانی بروند، برای رشد و نمو خود در سال آینده مواد غذایی ذخیره می‌کنند (خواب گیاهان چند ساله، از زمان از دست دادن برگ‌ها که باعث توقف رشد در آن‌ها می‌شود، شروع می‌گردد) بنابراین آنها از زمان گلدهی تا زمانی که وارد دوره خواب و استراحت می‌شوند، احتیاج به آبیاری مرتب و منظم دارند.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

گلتوس

143 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

گل ناز یخی

7
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...