Blog

جولای 24, 2019

چگونه می‌توان یک باغ زیبا داشت؟

علاوه بر مراقبت و رسیدگی به باغ خود افراد می‌بایست آراستگی و زیبایی باغ را نیز در نظر بگیرند. این آراستگی باعث می‌شود شما لحظات لذت‌بخشی را در باغ بگذرانید.

در این مقاله راه‌های مناسبی برای حفظ زیبایی باغ برای شما ذکرکرده‌ایم؛ با گلتوس همراه باشید.

۴ روش حفظ زیبایی باغ عبارت است از:

۱-وجین

حقیقت مسلم این است که هر جا که باغ وجود دارد، علف‌های هرز نیز هستند، آماده ساختن خاک در زمان کاشت  به شما این امکان را می‌دهد که اولین علف‌های هرزی را که روئیده‌اند را کنده و وجین نمائید. همچنین مالچ مانع رویش دانه‌های علف‌های هرز در خاک می‌شود و کندن علف‌های هرز روئیده شده را آسانتر می‌سازد.

هنگامی که خاک مرطوب است علف‌های هرز را بکنید اما زمانی که خاک خیلی گل‌آلود و خیس است این کار را انجام ندهید.

خاکی که برای کندن علف‌های هرز در شرایط خوبی قرار دارد دقیقا برای وجین کردن مناسب است. مطمئن شوید که علف‌های هرز را کاملا از ریشه بیرون آورده‌اید و تنها قسمت فوقانی یرگی شکل آن را نکنده‌اید.بسیاری از از علف‌های هرز مجدداً از ریشه‌های خود می‌رویند و سبز می‌شوند مگر این که شما ریشه‌ها را کاملا از خاک خارج کرده باشید.

۲-جوانه‌گیری(پنسمان):

جوانه گیری

جوانه گیری

اگر برخی از گیاهان یک ساله و چند ساله را به حال خود باقی بگذاریم، تمایل دارند به صورت هرزه و انبوه برویند به طوری که قسمت فوقانی آن‌ها رشد زیادی کرده و سنگین و آویزان می‌شوند و یا دارای تنه‌های بلندی می‌شوند. شما می‌توانید با پنسمان(جوانه‌گیری) انواع بسیاری از این گیاهان، مانع رشد نا منظم آنها شوید.

در گیاهانی که به جای ایجاد شاخه‌های متعدد، ساقه آنها دراز می‌شود،عمل جوانه‌گیری باعث تحریک جوانه‌های رویشی شاخه‌ها شده و آن‌ها را وادار می‌سازد تا در طول ساقه، شاخه‌ها رشد کرده و بلند شوند، نتیجه این کار بوجود آمدن گیاهی پر شاخ و برگ و انبوه است. گل داوودی، مارگریت، شمعدانی، و اطلسی از جمله گیاهان معروفی هستند که بدین روش پر پشت‌تر می‌شوند.

۳-قیم‌گذاری(بستن گیاه به قیم):

قیم گذاری

قیم گذاری

هدف از قرار دادن قیم در کنار گیاه واضح و مشخص است، برای نگه داشتن گیاهان، خصوصا گیاهان گلدار بلند از قیم استفاده می‌شود تا از افتادن آن‌ها جلوگیری شود.

بعضی از گیاهان نظیر زبان در قفا، تقریبا همیشه احتیاج به قیم دارند. زیرا از زمانی که گل می‌دهند سرساقه‌های آن‌ها بسیار سنگین شده و نمی‌توانند راست بایستند. بعضی گیاهان گاهی اوقات نیاز به مکم قیم دارند مثلا اگر به آن‌ها ازت یا آب بسیار زیادی داده شود، باعث می‌شود ساقه‌های آن‌ها باریک و نازک شود. هم‌چنین گیاهان دیگری نیز وجود دارد که ذاتاً و به طور طبیعی به صورت نامنظم رشد می‌کنند و زمانی که گل می‌دهند تمایل دارند از قسمت وسط به سمت اطراف(زمین) خم شوند. می‌توان این گیاهان را با بستن به قیم یا با به کار بردن حلقه‌های سیمی به شکل دلخواه پرورش داد.

۴-کندن گل‌های پژمرده:

هدف طبیعت از گل، تولید دانه جهت بقاء نسل گیاه وتداوم آن است. در بیشتر گیاهان، زمانی که اولین گل‌ها، شروع به تولید دانه می‌کنند، انرژی گیاه صرف تشکیل دانه می‌گردد. جدا کردن گل‌های پژمرده نه تنها می‌تواند باعث تولید گل‌های بیشتر و تمیز داشتن باغ شود بلکه می‌توان سبب تداوم روند گلدهی شود.

با این وجود همه گیاهان یک ساله و چند ساله در برابر کندن گل‌های پژمرده‌شان واکنش خوبی نشان نمی‌دهند و تا مدت زمان زیادی گل نمی‌دهند. به عنوان مثال در زنبق‌های ریش‌دار و گل‌های صد تومانی فقط به این دلیل که شما گلهای قدیمی آن‌ها را چیده‌اید، بر روی ساقه‌های آن‌ها، گل‌های بعدی نمی‌روید. اما به عنوان مثال گل‌های همیشه بهار و شقایق، اگر گلهای پژمرده آنها را بکنید، تا مدت زمان طولانی به شما گل خواهد داد. در مجموع حذف گل‌های پژمرده، باعث می‌شود که گیاه انرژی خود را به جای این که صرف تولید دانه کند، صرف رشد و نمو و گل دادن خود نماید.

گلتوس؛ هر خانه یک گلخانه

گیاهان فضای باز , , , , , , , , ,
درباره گلتوس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید