گیاهان فضای باز

کود خشک برای گیاهان مناسب است یا کود مایع؟

بسته‌ها و کیسه‌های کود موجود در بازار، حاوی کود‌ خشک است. بسیاری از آن‌ها کود‌های کاملی به شکل حبه‌ها یا دانه‌هایی هستند که زمانی که با خاک مخلوط شده یا بر روی سطح آن ریخته می‌شوند پس از مدتی حل می‌شوند. همچنین برخی از کودهای خشک از نوع تک عنصری هستند که باید با خاک مخلوط شوند یا بر روی سطح آن ریخته شوند.

کودهای مایع

بطری‌های کود مایع و ظروف حاوی دانه‌های قابل حل نیز وجود دارند که باید در موقع مصرف، دانه‌های آن در آب حل شوند (طبق دستورالعمل مندرج بر روی برچسب آن‌ها) و سپس به خاک افزوده شوند. همچنین کود‌های مایع نیز ممکن است به صورت کود کامل یا از نوع تک عنصری باشند.

چه زمانی از کود خشک استفاده کنیم؟

کود مناسب

کود مناسب

زمانی که خاک را برای کاشت گیاهان یک ساله و چند ساله آماده می‌کنید، بهتر است که از کودهای خشک استفاده کنید. بیشتر باغبانان ترجیح می‌دهند که در هنگام فصل رشد و نمو از کودهای خشک استفاده نمایند که گیاهان به آن نیاز دارند، زیرا استفاده از آن‌ها نسبتا سریع و آسان است.

مزایای کود مایع

با این وجود، کودهای مایع برای گیاهان یک ساله و چند ساله‌ای که در گلدان رشد می‌کنند بسیار مناسب‌تر هستند. در حالی که ریشه‌ها در درون ظرف قرار دارند، آب می‌تواند در عرض چند دقیقه به تمام ریشه‌ها برسد. کودهای مایع می‌توانند به عنوان تقویت کننده، سریع عمل کنند. حتی اگر مواد غذایی فورا توسط ریشه‌ها جذب نشوند و با آبیاری بعدی شسته شوند، شما می‌توانند بدون هیچ زحمتی و در خلال فصل رشد به طور همزمان با آبیاری ظرف، از کودهای مایع نیز استفاده نمائید.

مزایای کود خشک

کود خشک

کود خشک

کودهایی که به آرامی آزاد می‌شوند، کودهای خشکی که در دسترس هستند به عنوان گروه آزاد کننده‌های تدریجی یا آزاد کننده‌هایی می‌باشند که در دراز مدت تنظیم خاک را کنترل می‌کنند

چنین کودهایی در مقابل آبیاری مقاوم بوده و جلوی شسته شدن مواد غذایی خاک را می‌گیرند و یا آن را منترل می‌کنند.

یکی از مزایای این کودها، آزاد کردن تدریجی و مداوم مواد غذایی است که با هر بار آبیاری در طول چند ماه صورت می‌گیرد.     با این وجود مزیت اصلی این کودها، آزاد کردن مستمر ازت است که یکی از مواد غذایی اصلی مورد نیاز خاک بوده و با آبیاری به سادگی از خاک شسته نمی‌شود. این کودها برای گیاهانی که در باغ و یا در داخل گلدان کاشته می‌شوند، تاثیر یکسانی دارند.

زمان استفاده از کودها

چه زمانی از کود استفاده کنیم؟ جواب این سوال علاوه بر نوع گیاه، به زمان رشد آن نیز بستگی دارد.

کود مورد نیاز گیاهان یک‌ساله:

گیاهانی کوچک با ساختار ریشه‌ای کوچک هستند که در باغ شما می‌رویند. برای این که به نتایج مطلوبی که مورد نظر شماست دست پیدا کنید ههم ریشه و هم قسمت فوقانی گیاه باید به سرعت رشد کنند. بنابراین شما از زمان کاشت تا زمان گلدهی گیاه، باید مطمئن شوید که کود و مواد غذایی مورد نیاز گیاه را به طور دائم تامین کرده‌اید.

اگر شما در موقع آماده سازی خاک، یک کود کامل را به آن اضافه کنید، حدوداً به مدت ۶ هفته اول، مواد غذایی کافی را برای شادابی و رشد قوی گیاه فراهم ساخته‌اید.

تقریبا باید هر دو هفته (یا هر ۷ الی۱۰ روز نیم پیمانه کود) استفاده از کودهای مایع را تکرار کنید.  تعداد دفعاتی که شما باید از یک کود خشک استفاده نمائید، بستگی به میزان توانایی آن در تقویت خاک دارد. از کودهای آزاد کننده تدریجی نیز در جاهایی که فصل رشد نسبتا کوتاه است یکبار کافی است. اما در جایی که فصل رشد طولانی است بیشتر از دو بار استفاده نشود.

میزان مصرف کود گیاهان چند ساله:

کود مایع

کود مایع

این گیاهان از سال اول تا سال بعد به زندگی خود ادامه می‌دهند، بنابر این ریشه‌های محکمی دارند که در درون زمین باقی می‌مانند. همچنین آن‌ها توانائی ذخیره مواد غذایی در ریشه‌ها و ساقه‌هایشان را دارند. در نتیجه در آغاز سال زراعی آن‌ها آمادگی دوباره رشد کردن را دارند و آن زمانی است که محرک‌های لازم مانند نور، گرما و آب به آن‌ها برسد که در این صورت با سرعت و با قدرت به آن‌ پاسخ می‌دهند. به گیاهان چند ساله، باید دوبار در سال کود داده شود.

اولین کود 

هنگامی که آن‌ها رشد سالیانه خود را آغاز کردند، در این زمان آن‌ها بیشتر به ازت نیاز دارند، بنابراین کودی را انتخاب نمائید که حاوی مقداری زیادی ازت مثلا ۵ تا ۱۰ درصد و یا کود کامل به مقدار ۵-۱۰-۵ و یا ۱۰-۱۰-۱۰ عناصر لازم را داشته باشد.

دومین کود

 پس از گلدهی و حتی در طی گلدهی( یعنی زمانی که گیاهان در حال رشد و تولید شاخ و برگ هستند) اضافه نمائید تا بتوانند برای رشد و گلدهی در سال بعد مواد غذایی ذخیره نمائید. کودی را که در آغاز سال مصرف کردید، دوباره تکرار کنید.

گلتوس؛ هر خانه یک گلخانه

۲ نظر

  • با سلام
    مطالبتون از هر نظر کاشت،تکثیر قلمه آبیاری کود دهی وووبسیار بسیار مفید وارزنده،سپاس از زحمات شما

پیام بگذارید