تعویض گلدان کاکتوس‌

تعویض گلدان کاکتوس

 

در مقالات قبل درباره گلدان مناسب کاکتوس صحبت کردیم، اما گاهی اوقات رشد گیاه و یا تغییر شرایط شمارا مجبور به تعویض گلدان می‌کند.

ما در این مقاله نحوه صحیح تعویض گلدان را برای شما توضیح خواهیم داد.

با گلتوس همراه باشید.

تعویض گلدان 

گلدانی را که دارای قطری معادل حداقل یک سانتیمتر بیشتر از گلدان گیاه است انتخاب کنید. سپس آنرا با صابون و آب شستشو نمائید و مقداری مخلوط خاک کاکتوس در کف گلدان قرار دهید، گلدان کوچکتر را در وسط گلدان بزرگتر مستقر کنید.

بین دو گلدان را با مخلوط خاک گلدانی کاکتوس تا فاصله یک سانتیمتری لبه گلدان پر کنید. سپس خاک را فشار داده و پس از اطمینان از استحکام، گلدان درونی را خارج کنید.

تعویض گلدان کاکتوس
تعویض گلدان کاکتوس خاردار

در صورت لزوم با استفاده از دستکش گیاه را از گلدان قدیمی به بیرون هدایت کنید. با حرکت دادن گیاه، تا حد ممکن خاک اطراف ریشه‌ها را تخلیه و ریشه‌های مرده را قطع و آفات و بیماری‌های احتمالی را کنترل کنید.

گیاه را درون خاک جدید قرار دهید. چنانچه نیاز به خاک بیشتری بود، اضافه نموده و سطح خاک را فشرده کنید. گلدان را حرکت می‌دهیم تا کاملا خاک نشست کند. چنانچه گلدان هنوز جای خالی برای خاک داشت کمی خاک به آن اضافه می‌کنیم تا گلدان پر شود.

شرایط خاک در هنگام تعویض گلدان

هنگام تعویض گلدان خاک آن نباید خشک باشد، زیرا هنگام خارج کردن گیاه از گلدان،چون خاک در اثر خشک بودن خاصیت چسبندگی ندارد از ریشه جدا می‌شود و به تارهای کشنده گیاه صدمه وارد می‌آید.

بهتر است پس از کاشت گلدان را در محل نسبتا گرم، سایه و یا ر طوبت زیاد چند روز نگهداری کرد. پس از کاشت کاکتوس درگلدان جدید باید چند روز از آبیاری کاکتوس‌ها خوداری کرد.

معمولا به آسانی می‌توان زمان تعویض خاک گلدان را تشخیص داد، زیرا با کاهش مواد غذائی خاک، رشد متوقف شده و جثه کاکتوس کوچک می‌ماند و مشکلاتی از قبیل زرد شدن و گل ندادن و ضعیف شدن گیاه پیش می‌آید.

علت این است که از یک طرف کیفیت فیزیکی خاک تغییر می‌کند، یعنی قابلیت نفوذ‌پذیری آن کم شده و تهویه در خاک صورت نمی‌گیرد. از طرف دیگر کیفیت شیمیایی خاک تغییر کرده، یعنی مواد غذایی خاک گلدان که محدود است به تدریج توسط گیاه جذب شده، نقصان می‌یابد. به طور کلی نیازغذائی گیاه تامین نمی‌شود. بنابراین لازم هست هر سال یک بار خاک گلدان تعویض شوبهترین زمان تعویض گلدان کاکتوس‌ها اواخر فصل استراحت گیاه یعنی اوائل بهار می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا