خاک مناسب برای کاکتوس

 

خاک مناسب کاکتوس

خاک کاکتوس نقش مهمی در حفظ و رشد گیاه دارد، از این جهت در این مقاله قصد داریم درباره خاک مناسب برای کاکتوس صحبت کنیم. با گلتوس همراه  باشید.

گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ها در ماسه خالص به رشد مطلوب دست نیافته بلکه نیاز به خاک خوب و مقوی دارند.

بدون شک هر گیاهی خاک مناسب خود را می‌طلبد و در حقیقت خاک خوب مطلوب یک گیاه ممکن است، برای گیاه دیگر مناسب نباشد.

نقش آب و هوا در کیفیت خاک کاکتوس

به عنوان مثال آب و هوا در انتخاب خاک مناسب دخالت دارد. در آب وهوای گرم گیاهان نیاز به مخلوط خاک سبک و کاملا قابل نفوذی دارند، در حالیکه در آب و هوای سرد که گیاهان نیاز به آبیاری چندانی ندارند خاک سنگین‌تر مورد لزوم است.

مخلوط خاک مناسب برای اغلب گیاهان گوشتی  یک قسمت خاک سبک یا مخلوط خاک گلدان به اضافه یک قسمت خاک برگ به اضافه یک قسمت ماسه زبر به نسبت مساوی. برای کاکتوس‌ها به مخلوط فوق مقداری ماسه و شن اضافه کنید.

ترکیب خاک کاکتوس
ترکیب مناسب خاک کاکتوس

 

درخت مانند مثل اپی‌فیلوم (کاکتوسهای برگ‌نما) و ریپ‌سالیس که بومی نواحی گرمسیری می‌باشند به مخلوط خاک قویتری به شرح زیر نیاز دارند: مخلوطی از یک قسمت پوست خرد شده کاج یا اوسموندا به اضافه خاک سبک یا خاک گلدانی به نسبت مساوی.

در تمام موارد مخلوط خاک توصیه شده بایستی کاملا با هم مخلوط شود و بافت سبکی داشته باشد.                    به طور کلی خاکهای بسته‌بندی شده حاوی مهر استاندار که در گل فروشیها و مراکز فروش دیگر عرضه می‌شود، شامل و در بردارنده مواد غذائی و عناصر مورد نیاز گیاهان می‌باشد.

برای اینکه، خودمون بتوانیم خاک خوبی درست کنیم که هم از نظر اقتصادی به صرفه باشد و هم استاندارهای بازار رو داشته باشد یک سری نکات رو باید مورد توجه قرار دهیم.

شستشوی خاک

آبی که جهت آبیاری به گلدان داده می‌شود دارای مواد شمیایی به صورت محلول می‌باشد، که همه آنها برای گیاه مناسب نیستند. گیاهان جوان و در حال رشد قادر به جذب تمام آن نمی‌باشند، در نتیجه به مرور به تراکم آن در خاک اضافه شده به گیاه صدمه می‌رساند که عوارض آن به صورت پوسیدگی ریشه، ریزش برگ  و ضعیف شدن گیاه و پژمردگی( با وجود مرطوب بودن خاک) ظاهر می‌شود.

اگر چه با آبیاری صحیح و دادن کود مناسب، خاک رو را تا حدی از نظر نمک‌های محلول اصلاح کرد ولی بهتر است هر دو یا سه ماه یک بار خاک گلدان را شستشو داد تا نمکهای زیان آور از دسترس گیاه خارج شود.

برای این کار گلدان را در ظرف آبی فرو می‌بریم تا خاک گلدان از آب اشباع شود. هنگام که دیگر حباب هوا خارج نشد(در حد ۳۰ دقیقه) گلدان را از ظرف آب بیرون آورده و در محلی قرار می‌دهیم تا آب اضافی از زه‌کشی خارج گردد.

ضدعفونی خاک

 خاک گلدان دارای باکتری‌ها و قارچ‌های مختلفی است که بعضی از آن‌ها برای گیاه زیان آور بوده و موجب بیماری و سپس مرگ گیاه می‌شود. همچنین در خاک مقدار زیادی تخم علف هرز وجود دارد که چون شرایط مساعد است همراه با گیاه اصلی رشد کرده، معمولا با آن رقابت کرده که باید از بین برود.

بنابراین لازم است خاک گلدان را ضدعفونی کنیم. ساده‌ترین روش ضدعفونی این است که مخلوط خاک را در ظرفی ریخته و آن را روی حرارت قرار می‌دهیم تا درجه حرارت به ۷۵ تا ۸۰ درجه برسد، حرارت دادن را ۳۰ دقیقه ادامه می‌دهیم، پس از آن می‌گذاریم تا خاک سرد شود بعد استفاده می‌کنیم.

خاک مناسب کاکتوس
خاک مناسب کاکتوس

اصلاح خاک

گیاهان مواد کانی را توسط ریشه از خاک می‌گیرند. از آن جائی که همه خاک‌ها همه گونه املاح لازم برای رشد را در برندارد و هم‌چنین بعضی از گیاهان به عناصر مخصوص بیشتری نیاز دارند. بناراین لازم است که با کو دادن کمبود مواد موجود در خاک را تامین کرد و جنس خاک را اصلاح نمود.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا