روش نگهداری گل بابا آدم در آپارتمان

گل بابا آدم

نام فارسی:گل بابا آدم (یا فیلگوش)

نام های انگلیسی : Kris plant یا Elephants Ear و Alocasia sanderiana

نام علمی: Alocasia spp

خانواده‌ی: Araceae

وطن اصلی آن جنوب شرقی آسیا است.

معرفی گیاه:

گل بابا آدم یا آلو کازیا برگ‌های پهنی دارد و برگ‌ها دارای دو مدل ساده و یا با نوارهای سبز روشن هستند، در برخی از گونه‌های این گل، برگ‌ها بزرگ به فرم گوش فیل بوده و در برخی دیگر برگ‌ها کوچک‌تر و به شکل قلب می‌باشد.

در حدود ۴۰ نوع گونه و تعداد زیادی دورگ(هیبرید) دارد، که شامل گیاهان یک ساله و چند ساله است.از جمله گیاهان زینتی است که علاوه بر آن از ریشه آن در طب سنتی برای درمان امراض و بیماری‌ها استفاده می‌شود. این گیاه با نامهای زردان، باردان، فیلگوش، آراقیطون و لوف الحیه نیز شناخته می‌شود و به حالت وحشی در دشت‌ها، نواحی معتدل و مرطوب مانند کنار آب‌ها، یونجه زارها و مراتع می‌روید.

با گلتوس همراه باشید.

نحوه نگهداری گل بابا آدم در آپارتمان

گل بابا آدم

نحوه نگهداری گل بابا آدم در آپارتمان

به منظور نگهداری از گل بابا آدم در منزل بهتر است، در محل نیمه روشن و دارای نور متوسط با دمای بالا از گیاه نگهداری شود. سایر شرایط محیطی لازم برای نگهداری گل بابا آدم در آپارتمان عبارت است از:

خاک: 

خاک مورد نیاز گیاه باید حاوی مقادیر بالایی از کودهای آلی گیاهی یا حیوانی باشد. بهترین خاک برای رشد و پرورش این گیاه، مخلوطی از خاک برگ پوسیده، خاک لومی، کود دامی و ماسه به نسبت مساوی می باشد. ضمناً لازم است برای جلوگیری از اسیدی شدن خاک به آن اضافه شود.

نور:

 گیاه به نور متوسط احتیاج دارد. از قرار دادن گل بابا آدم در نور مستقیم بپرهیزید. به عنوان مثال می‌توانید گیاه را در فاصله ۵/۱ متری پنجره قرار دهید که هم نور خوبی دارد و هم از نور مستقیم در امان است.

آب: 

نیاز آبی گیاه بالا بوده، همچنین مه پاشی به موقع و روزانه گیاه، در درشت‌تر شدن برگ‌ها موثر بوده، باعث زیباتر شدن گیاه می‌شود. (گلخانه‌های مرطوب و گرم بهترین گلخانه‌ها برای گیاه بابا آدم است).

آفات و بیماری‌ها: 

مهترین آفت این گیاه، کنه تار عنکبوتی است. همچنین پوسیدگی ریشه در اثر قارچ، که در اثر آبیاری بیش از حد و زهکش نامناسب گلدان به وجود می آید، از دیگر بیماری های گیاه شته، شپشک آرد آلود، سپرداران و کپک خاکستری است.

دما:

 بهترین دما برای نگهداری گل بابا آدم دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است. لازم به ذکر است گیاه به سرما حساس بوده و باعث پژمرده شدن برگ‌ها می‌شود.

کوددهی: 

استفاده از مقادیر کم کود نیتروژن هر دو هفته یکبار از فصل بهار تا پاییز مفید می‌باشد. در بقیه فصول سال نیاز به کوددهی ندارد.

نحوه تکثیر گل بابا آدم

تکثیر گیاه غالبا از طریق ریزوم انجام گرفته، بهترین زمان برای ازدیاد گیاه در فصل بهار است. همچنین اگر پاجوش، ریشه داشت به همراه خاک اطراف ریشه در گلدان جدید بکارید ولی اگر فاقد ریشه بود، پاجوش‌هایی را که از محل طوقه گیاه در می‌آید را باید با یک چاقوی تیز از گیاه مادری جدا کرده و در فصل بهار به عنوان یک گیاه جدید در گلدانی جدید بکارید.

استفاده از هورمون ریشه‌زایی برای تکثیر راحت‌تر و سریع‌تر گیاه مفید است. تا زمان ریشه‌دار شدن بستر همیشه باید مرطوب باشد و پس از ریشه‌دار شدن باید از دفعات آبیاری بتدریج کاسته شود.

گل بابا آدم

گیاه شناسی بابا آدم:

گل بابا آدم گیاهی علفی، دو ساله از تیره گل ستاره‌ای ها است که ارتفاع آن به ۲ متر میرسد. ساقه آن شبیه به پوست مار و پوشیده از کرکهای خشن و زبر است.

برگ‌های گیاه بابا آدم بسیار بزرگ و پهن به حالت افتاده بر روی ساقه قرار دارد. رنگ برگ‌ها در قسمت چسبیده به ساقه سبز کم رنگ و هرچه به طرف انتهای برگ نزدیکتر می‌شویم، تیره‌تر می‌گردد.

گل‌ بابا آدم به شکل توپ و به اندازه فندق یا بزرگتر است. میوه آن پس از رسیدن به صورت فندقه ای با ۳ یا ۴ سطح و به رنگ زرد حنایی ظاهر می‌شود.

ریشه گل بابا آدم دراز و دوکی شکل بوده و در حقیقت خاصیت درمانی دارد. پوست ریشه قهوه‌ای رنگ، مغز آن سفید و دارای طعمی شیرین است و در برخی مناطق جهان این ریزوم‌ها را پخته و به عنوان غذا مصرف می‌کنند.

گل دهی فیل گوش نادر است اما زمانی که در فضای بیرون پرورش داده شود ممکن است مخروطهای گل سبز زرد با غلاف سبز تولید کند.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا