09108100000 info@goltus.ir 10 صبح تا 10 شب تهران - مجیدیه

گل پاندانوس- برگ جنجری

 گل پاندانوس- برگ جنجری                                                                   

 نام لاتین: Pandanus                                                                         

نام علمی: Pandanus Veitchii

 خانواده آن پانداناسه و متعلق به مناطق گرم است.

معرفی گل پاندانوس

زیبایی خاص گل پاندانوس  یا برگ جنجری، روئیدن برگها در طول محور ساقه است که درصورت قرار دادن آن روی پایه و یا در محل بلند، نظرها را به خود جلب میکند.                                                                                                       

در کلیه منازل و ادارات و شرکت ها و بانک ها با شرایط محیط خود را سازگار نشان داده است،برگها کشیده و بلند سبز و دارای خطوط سفید و کرمی و زرد رنگ،در سر تا سر حاشیه برگها از قاعده تا نوک مملو از دندانه های ظریف و خار مانند است،

با زیاد شدن سن گیاه احتیاج به جا و مکان بیشتری دارد.

در محل اتصال برگ با ساقه جوانه هایی با ریشه های کوچک می رویند که قابل انتقال به گلدان دیگر هستند                                                             

 

گل پاندانوس

پاندانوس یا برگ جنجری

 

شرایط نگهداری پاندانوس

خاک:

مناسبترین خاک برای کاشت پاندانوس مخلوطی از ماسه، خاکبرگ به دست آمده از خاکی که قبلا در آن چمن کاشته شده و پیت است. البته این گل به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد و حتی خاک باغچه نیز برای رشد گیاه مناسب است.

نور:

پاندانوس نیاز به نور فراوان برای رشد احتیاج دارد ولی توجه داشته باشید که در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. برگهای گل پاندانوس در اثر نور کم حالت ابلق خود را از دست می دهد و سبز یک دست می شوند و در برابر نور زیاد نیز برگها رنگ پریده و چروک‌دار خواهند شد.

آبیاری:

بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.با آب جوشیده سرد شده آبیاری کنید در غیر این صورت نوک برگ شما می سوزد.

دما:

دمای مناسب برای نگهداری پاندانوس دمای بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است. از قرار دادن گیاه در کنار پنجره‌های سرد، باد کولر و یا قرار دادن آن در برابر شوفاژ و بخاری خودداری کنید.

رطوبت:

اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار بدون ایجاد تماس ته گلدان با اب در ایجاد رطوبت پایدار کمک می‌کند.

تغذیه:

کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر ۲۰ روز یکبار طبق دستور جبران نمایید.معمولا زمانی که برگهای جوان گیاه در وسط بوته سفید می شوند و شکل زیبایی به گیاه می دهد ، و مردم خیال میکنند این طبیعی هستش ولی درحالی که از کمبود آهن خصوصا در تابستان رنج می برد.

رطوبت:

گیاه پاندانوس نیاز به گرما و رطوبت بالا دارد. رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد برای رشد و شادابی گیاه موثر است. به این منظور به ویژه در فصل تابستان، روزانه گیاه را مه‌پاشی کنید.

تکثیر:

تکثیر پاندانوس از دو طریق کاشت بذر و پاجوش انجام میگیرد.

 

پاجوش گل پاندانوس

پاجوش گل پاندانوس

 

اما بهترین روش ازدیاد این گیاه، از طریق کاشت پاجوش‌های اطراف گیاه است که بایستی با دقت از نزدیک گیاه مادر جدا شده و در گلدان‌های جداگانه کاشته شوند.                                                                                                 

همچنین بهتر است جوانه‌ها قبل از انتقال به گلدان مدتی (چند روز) در فضای آزاد قرار داده شوند.                                                                                          

انتهای پاجوش‌ها را برای رشد بهتر و سریع‌تر گیاه، در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید. پاجوشها را در خاکی حاوی کمپوست بذر و ماسه در گلدانی به قطر ۹ سانتیمتر بکارید. روی گلدان گیاه جوان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا دما و رطوبت مورد نیاز گیاه راحت‌تر تامین شود. گلدان را در دمای ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد و نور کافی نگهدارید. مراقب باشید محیط کاشت پاندانوس همواره مرطوب باشد. روزانه مه‌پاشی گیاه را انجام دهی

تعویض گلدان:  

گیاه هر سال رشد می کند و بزرگ تر می شود از این رو با توجه به بزرگ شدن گاه باید هر ساله اقدام به تعویض گلدان کنید تا ریشه های فضای کافی برای رشد را داشته باشند، شما می توانید در هنگام تعویض گلدان پاجوش های کنار گیاه را جدا کنید و در یک گلدان جداگانه بکارید به این ترتیب به تکثیر گل پاندانوس می پردازید.                                                                    

 آفات و بیماری: 

از مهم ترین آفات این گیاه می توان به عنکبوت قرمز، تریپس و دیگ حشرات دیگر است که می توان به سم های حشره کش اقدام به از بین بردن آنها کنید.                                                                                                                          

زرد شدن برگ پاندانوس

زرد شدن برگ پاندانوس

 

 چند نکته در مورد مشکلات گیاه پاندانوس                                                                                                                   

گاهی اوقات ممکن است بر روی برگ‌های گیاه اثراتی را مشاهده کنید که هر یک از آن‌ها علاوه بر آنکه زیبایی گیاه را خدشه‌دار می‌کنند، دقیقاً نشانگر یک عامل مخرب هستند. به‌طور مثال برگ‌های چروکیده و قهوه‌ای گیاه پاندانوس نشان می‌دهند که هوا گرم بوده و گیاه تشنه است. در این شرایط باید گیاه خود را آبیاری کرده و آن را به محیطی ببرید که هوای خنک‌تری دارد. لکه‌های قهوه‌ای که بر حاشیه برگ‌ها ایجاد می‌شود نشان از آن دارد که هوا خشک بوده و برای این منظور باید زیر گلدان سنگ‌ریزه قرار دهید و بر روی آن آب بریزید تا این آب تبخیر شده و به مصرف گیاه برسد، درواقع این آب رطوبت گیاه را تأمین خواهد کرد.

برخی از گونه‌های پاندانوس دارای برگ‌هایی ابلق هستند، این برگ‌های ابلق نیاز به نور بیشتری دارند و زمانی که نور مناسب به آن‌ها نرسد حالت ابلق خود را از دست خواهند داد. یادتان باشد این به این معنی نیست که گیاه را می‌توانید در مقابل نور زیاد قرار دهید، چراکه این گیاه در مقابل نور زیاد چروک‌دار و رنگ‌پریده خواهد شد.

پاندانوس ها در محیط‌‌های خیلی سرد دچار یخ‌زدگی می‌شوند، به این شکل برگ‌ها قهوه‌ای و کم‌رنگ و نرم و آبکی خواهند شد. اگر پاندانوس شما دارای رشد برگ جدید کمی است نشان از آن دارد که گلدان آن کوچک بوده و حجم ریشه‌ها آن‌قدری زیاد شده است که  دچارکمبود مواد غذایی شده است.

                                

            گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

گلتوس

85 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

روغن ولک

روغن ولک

4
دقیـقه مطالعه
مشاهده
آلو قطره طلا

درخت آلو قطره طلا

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده
بگونیا رکس

گل بگونیا رکس

4
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...