گل شمعدانی

گل شمعدانی

نام فارسی: گل شمعدانی

نام لاتین: Horse shoe-geranium

نام علمی: Pelargonium spp

بومی آفریقای جنوبی است.

گیاه شمعدانی سرده ی گیاهان گلدار است و از گیاهان چند ساله ی علفی است که ساقه ی آن کمی محکم می شود، اما دارای استقامت کمی است و شکنندگی دارد. برگ های این گیاه به صورت منفرد و تکی هستد. 

دارای بریدگی های بسیار می باشند و برگ های آن پنجه ای و دارای کرک های اسانس دار و غده ای هستند. گلبرگ های جلوی از دیگر گلبرگ ها رشد بیشتری دارند.

معرفی انواع گل شمعدانی 

سه نوع گل شمعدانی داریم که دارای گونه های بسیاری هستند. در اینجا به معرفی این سه نوع میپردازیم :

گل شمعدانی
گل شمعدانی

۱- گل شمعدانی معمولی:

شمعدانی حرامزاده:

این گونه پا کوتاه و پر گل است، گل های قرمز رنگ دارد در بهار و تابستان و پاییز نیز گل می دهد، برگ های این گونه درشت و دارای حاشیه ی کنگره ای است.

شمعدانی سفید:

دارای برگ های ریز تر و گل های سفید

شمعدانی بهار هلویی:

دارای گل های دو رنگ و درشت به رنگ های صورتی و زرد . دارای ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر

 شمعدانی ترمه ای:

برگ های سبز با حاشبه های کرم و رنگی دارند گل های آنها به رنگ صورتی تند است و کم پر نیز هستند.

شمعدانی نقره ای:

برگ هایی دارد که در مرکز به رنگ سبز و در اطراف آن حاله های سفید و نقره ای و جود دارد گل های به رنگ قرنز تند دارند.

گل شمعدانی اژدری

گل شمعدانی ازدری

گل شمعدانی اژدری

شمعدانی آلمانی و یا شمعدانی گل درشت نیز نامیده می شود. شمعدانی اژدر دارای برگ هایی سبز و چین خورد است گل هایی درشت به رنگ های صورتی و قرمز دارد. گاهی نیز گلبرگ ها دارای رگه های ارغوانی نیز می باشند. برگ های این گیاه بی کرک برخلاف دیگر شمعدانی ها بی کرک است. دوره ی گل دهی اژدر از دیگر گونه ها کمتر است.

 

گل شمعدانی پیچ
گل شمعدانی پیچ

۲-گل شمعدانی برگ عشقه ای یا شمعدانی پیچ روسی :

این گونه به علت نازک بودن ساقه ها و پیچ و تاب خوردن آنها به این اسم نامیده شده است. این گیاه برای استوار ماندن به قیم نیاز دارد و همچنین به عنوان آویز نیز از آن استفاده می شود. دارای برگ های ضخیم و در مرکز برگ ها تیرگی دیده می شود. این برگ ها دارای کرک های نسبتا کمی هستند. گل های این گیاه به رنگ های بنفش، صورتی و قرمز است.
این شمعدانی در بهار گلدهی را شروع کرده تا پاییز گل می دهد.

 

گل شمعدانی عطری
گل شمعدانی عطری

۳-گل شمعدانی عطری:

گل های شمعدانی عطری به عنوان گل زینتی در نظر گرفته میشوند. از این گل ها بیشتر در عطر سازی ها استفاده میشود؛ زیرا گل های کوچکی دارند که مدت آن نیز کم است اما برگ های آن دارای بوی بسیار زیادی هستند و بوهای مختلفی نیز از خود ساتع میکنند.

 

آشنایی با نیازمندی های گل شمعدانی:

بهترین زمان برای کاشت گل شمعدانی بهار و پاییز است؛ البته در تمام فصول سال می توان این گل را کاشت.
برای رشد و پرورش گل شمعدانی در منزل رعایت نکات زیر لازم است .

 

نور مناسب برای رشد گل شمعدانی :

گل شمعدانی نسبت به نور بسیار واکنش میدهد به طوری که نیاز به آفتاب مستقیم دارد و نور آفتاب گلدهی گیاه را بیشتر میکند. اما آفتاب بسیار شدید هم باعث سوختن گل میشود. پس نیاز است کمی سایه هم برای گل در نظر گرفته شود. در زمستان گلدهی کم شده اما میتوان با نور مصنوعی گلدهی در زمستان را افزایش داد.

آبیاری و میزان رطوبت مورد نیاز :

گل شمعدانی معمولی به محیطی خشک نیاز دارد در نتیجه فاصله آبیاری باید به گونه ای باشد که سطح خاک خشک باشد. اما شمعدانی پیچ و شمعدانی عطری نیاز به محیط مرطوب دارند و به آبیاری بیشتری نیازمندند.

 

دمای مورد نیاز برای رشد و نمو شمعدانی

شمعدانی ها در گستره دمایی بین ۱۰ تا ۲۵ درجه را ترجیح می دهد. اما بسته به نوع شمعدانی و نوع تکثیر آن گستره دمایی گلدهی تغیر میکند. شمعدانی عطری در دمای ۵ تا ۱۰ درجه گلدهی و رشد بیشتری دارد. در صورتی که بخواهید از رشد سریع گل جلو گیری کنید میتوانید دما را بالا تا ۱۷ یا ۲۰ درجه بالا برده و از رشد طولی جلوگیری کنید.
در زمستان ها و شب های پاییزی که هوا خنک است؛ بهتر است شمعدانی را به خانه آورده و در گلخانه نگهداری کنید.

خاک مناسب برای شمعدانی

خاکی برای شمعدانی مناسب است که کمی سنگین باشد این خاک را اگر متشکل از ده قسمت در نطر بگیرید باید شامل : دو قسمت خاک برگ، چهار قسمت خاک باغچه ، دو قسمت کود گاوی پوسیده و دو قسمت شن باشد.
در مناطقی که تابستان های خیلی گرم دارد توصیه می شود که نیمی از خاک گلدان را از تورب استفاده کنند تا رطوبت را حفظ کند.
pH مناسب برای شمعدانی حدودا ۶٫۵ است در صورتی که مقدار تورب یا خاک برگ زیاد باشد؛ به علت اسیدی شدن خاک از رشد شمعدانی کاسته می شود.

کود دهی و تغذیه گل شمعدانی 

پرورش گل شمعدانی نیز نیاز به کود دهی دارد. در فصل زمستان گیاه نیازی به کود ندارد اما در دیگر مواقع لازم است هر یک ماه با یک کود کامل و با غلظت کم گیاه را تغذیه کنید. در نظر داشته باشید که کوددهی زیاد باعث رشد بیش از حد و کاهش گل دهی می شود.

گل شمعدانی
زردی گل شمعدانی

آفات و بیماری ها 

برای نگهداری و پرورش گل شمعدانی به بهترین نحو لازم است وقتی گیاه بیمار می شود و مشکلی برای آن پیش می آید با آگاهی کامل برای رفع مشکل اقدام کنید.

پوسیدگی ریشه یکی از مشکلاتی است که ممکن است زیاد اتفاق بیوفتد و دلیل آن آبیاری زیاد، اکسیژن کم و آبشویی بیش از حد و هم چنین زیاد شدن نمک های محلول در آب است.

زرد شدن برگ های شمعدانی به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد که از عوامل شایع آن میتوان به آبیاری زیاد یا کمبود آب، خشکی بیش از حد و شرایط جوی نامناسب و یا کمبود نور اشاره کرد .

وجود تار بر روی برگ ها ناشی از دو عامل است. این تار ها اگر مربوط به کنه باشد که باید با کونفیدور سم پاشی شود و اگر این تارها مربوط به عنکبوت باشد که برای گیاه مفید است و نیازی به سم پاشی و از بین بردن عنکبوت نیست .

سیاه شدن سر شاخه ها : حاصل یخ زدگی و سرمای زیاد است. با انتقال گل به مکانی سرپوشیده و گرمتر از سیاه شدن سر شاخه ها جلوگیری کنید.

قرمز شدن برگ ها حاصل کمبود فسفر است. در هوای سرد فسفر موجود در خاک به حالت نامحلول وجود دارد و گیاه نمی تواند از آن استفاده کند.

ریزش گل ها : تغییرات ناگهانی هوا مانند گرم و خشک شدن زیاد و یا سردی هوا موجب ریختن گل ها می شود.

 

قلمه زدن گل شوعدانی
قلمه زدن گل شمعدانی

تکثیر شمعدانی

آخر مرداد و اوائل شهریور زمان قلمه گرفتن از وی باشد. در آخر مهرماه قلمه های گرفته شده دارای ریشه کامل می شوند و آنها را می توان در گلدان ۵/۸ سانتیمتر قطر کاشت.

زمانی که قلمه های ریشه دار جابجا میشود، باید از نقطه نموی قلمه، سربرداری ( پنسمان ) شود.

شاخه هائی که قبل از نیمه زمستان رشد می کنند از رشد دو یا سه جوانه جانبی سرچشمه می گیرند. تا اوایل بهمن ماه شاخه ها رشد کمی دارند و در این زمان شاخه های جوان جانبی شاخه های مجددی میدهند که دو یا سه بند دارند. اینها هم باید سر برداری ( پنسمان ) شوند.
برای تقویت بوته باید شاخه های بیشتری ایجاد گردد . رشد شاخه ها و ریشه ها در اواخر اسفند زیاد می شود پس در این زمان باید بوته ها را به گلدانی که قطر دهانه آن ۱۱ سانتیمتر باشد منتقل نمود تا رشد بوته مجددآ متوقف شود.

اگر رشد در اواسط فروردین زیاد است قسمتی از سرشاخه ها باید سر برداری شود و این آخرین پنسمان است.
بوته باید در اواسط خرداد در یک حالت کامل باشد

گل شمعدانی
محل برش ساقه شمعدانی برای قلمه زدن

نکاتی در مورد تکثیر شمعدانی

اگر شمعدانی ها را بحال خود بگذارید یک ساقه اصلی می دهد که گل ندارد اما اگر سر ساقه اصلی را ببریم دو جوانه نزدیک محل قطع رشد می کنند و سپس شاخه های جانبی رشد خواهند نمود. بعضی از انواع شمعدانی ها پُر شاخ و برگ هستند و نیاز به سربرداری ندارند.

‌در شمعدانی هائیکه یک ساقه راست دارند پنسمان انجام می گیرد. شمعدانی های معمولی و بعضی از شمعدانی‌های اژدر را می توان با سربرداری فرم داد.

 

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا