09108100000 info@goltus.ir 10 صبح تا 10 شب تهران - مجیدیه

گل آگلونما- نخشید

گل آگلونما- نخشید

نام فارسی: اگلونما- نخشید                                                                                                           

  نام لاتین: Philippin evergreen                                                                                                       

  نام علمی:   Aglaonema commutatum                                                                                                              

  معرفی گیاه آگلونما

آگلونما گیاهی زیبا در انواع مختلف است که طبق تحقیقات ناسا این گیاه زیبا در لیست گیاهان تصفیه کننده هوا قرار می‌گیرد.                                                    

 آگلونما سفید، صورتی، بلک، حبابی از جمله آگلونماهای موجود در بازار است که زیبایی آنها به دلیل طرح و رنگ برگهای آنهاست.

 

گل آگلونما

آگلونما

 

گیاه آگلونما بومی کشور مالزی می باشد و بیش از ۴۰ گونه‌ی مختلف دارد. برگ های آن دارای ساقه‌هایی کوتاه ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین است که ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر طول دارد .                                                                      

 این گیاه مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد. حداکثر ارتفاع گیاه به ۶۰ سانتی متر نیز می‌رسد.

آگلونما می‌تواند در زمان کمی سموم زیادی را از بین ببرد و همین امر سبب شده است تا به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای اتاق خواب انتخاب شود.

تمامی گیاهان در روز دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن تولید می‌کنند، اما گیاهان تصفیه کننده هوا مانند آگلونما، در شب نیز اکسیژن تولید می‌کنند و علاوه بر این، آگلونما سموم را هم از بین می‎برد، پس بودن آن در اتاق خواب می‌تواند خواب آسوده و عمیقی را برای ما به ارمغان بیاورد.

 

گل آگلونما قرمز

گل آگلونما قرمز

شرایط نگهداری گیاه آگلونما 

نور

همانطور که گفته شد آگلونما نیاز نوری کمی دارد و در بین گیاهانی که تقریبا بدون نور زنده می‌مانند، رتبه‌ی اول را دارد. بهترین مکان برای آگلونما جایی در پشت پنجره شمالی با نور غیر مستقیم است. توجه کنید که این گیاه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید، چرا که برگهای آن دچار آسیب می‌شوند.

آبیاری 

مانند تمامی گیاهان باید زمانی اقدام به آبیاری کنید که رویه‌ی خاک کاملا خشک شده باشد. آبیاری زیاد برگهای آگلونما را خراب کرده و گیاه را دچار بیماری پوسیدگی ریشه می‌کند.

رطوبت

دلیل بودن در زادگاهی گرم و مرطوب، به رطوبت نسبتا بالایی نیاز دارد. می‌توانید با استفاده از راههای تامین رطوبت گیاهان، رطوبت این گیاه را تامین کنید. ایجاد جزیره و قرار دادن یک ظرف آب در کنار آن، می تواند برای آن کافی باشد. همچنین بهتر است در تابستان حداقل روزی یکبار غبار پاشی با آب جوشیده‌ی سرد شده بر روی برگها صورت بگیرد. جالب است بدانید که به دلیل رطوبت بالا در حمام، آگلونما می‌تواند به راحتی به عنوان یک گیاه مناسب در حمام و سرویس بهداشتی شما قرار بگیرد.

گلدهی آگلونما

گلدهی آگلونما

کود دهی 

آگلونما نیاز شدیدی به تغذیه مصنوعی نخواهد داشت. اما می‌توانید برای رشد بهتر در فصول رشد یعنی بهار و تابستان، و یا گلدهی در این فصل ها، از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. این کود را هر دو هفته‌ مرتبه به گیاه بدهید.

خاک 

خاکی با زهکش بالا و سبک مناسب این گیاه است. خاک و کود آماده و خاک‌برگ می‌تواند برای این گیاه کافی باشد.

تعویض گلدان 

به طور معمول هر ۱ یا ۲ سال یکبار، آگلونما نیاز به تعویض گلدان خواهد داشت. اما اگر زودتر از این زمان، ریشه ها از زیر گلدان بیرون زدند و برگهای گیاه با وجود فراهم بودن تمامی شرایط، بیحال بودند، زمان تعویض گلدان است.

تمیز کردن برگ ها 

در صورت غبارآلود بودن برگها، بهتر است هر چند وقت یکبار با آب ولرم و بدون املاح، برگهای این گیاه را تمیز کنید. در صورتی که لکه های روی برگها با آب پاک نشوند، می‌توانید از محلول شیر ( به مقدار کم ) و آب استفاده کرده و لکه هارا پاک کنید. این محلول برای برگها یک ماده‌ی مفید نیز محسوب می‌شود.

 

گلآگلونما

ریشه دار کردن قلمه آگلونما داخل آب

تکثیر آگلونما

آگلونما را می توان از طریق پاجوش و قلمه ی ساقه و کاشت بذر تکثیر کرد ولی شناخته ترین روش جدا کردن جوانه های کناری و اطراف پایه مادری است.

در اواسط بهار تا اوایل تابستان، گیاه را از گلدان بیرون بیاورید و با دست یا چاقوی تیزی، جوانه های کناری را که بیشتر از دو برگ دارند را همراه مقداری ریشه، از گیاه مادر جدا کنید. 

 

سپس جوانه ها را در گلدان هایی با قطر دهانه حدود ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید. سپس قلمه ها را با نایلون شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کند. پس از چند هفته تا دو ماه، ریشه دهی گل آگلونما انجام می شود. گیاه را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگه دارید. 

 

گل آگلونما را می توان از طریق کاشت بذر در اواخر بهار در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و یا از طریق تقسیم ساقه هم تکثیر کرد. 

 

روش تقسیم ساقه برای گل هایی که بیش از اندازه رشد کرده و بسیار بلند و نامرتب شدند مفید است. ساقه را به قسمت های ۴ تا ۵ سانتیمتری ببرید و آن را روی سطح خاک فشار بدهید به صورتی که ۱/۳ از ساقه به زیر خاک برود. سپس خاک را مرطوب و دما را ۲۴ درجه سانتیگراد نگه دارید. گاهی جوانه های جدید از سطح خاک خارج می شوند که می توانید از آنها برای تکثیر استفاده کنید. اگر می خواهید این جوانه ها را به گلدان جدیدی منتقل کنید مراقب باشید ریشه ها هوا نخورند و خاک فشرده باشد.

 

توصیه ها 

توصیه می شود هر ماه یک الی سه روز برگ ها را به سمت بالا در روزنامه بپیچید تا برگ ها حالت خود راحفظ کنند

هر جوانه ای که در بهار از خاک خارج شده و دارای تعدادی ریشه است میتواند گیاه جدیدی را در گلدان دیگر برای شما به ارمغان بیاورد.

غبار پاشی با اسپری در تابستان در شاداب تر کردن گیاه موثر میباشد ،این عمل را در مقابل آفتاب انجام ندهید.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

گلتوس

85 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

گل آماریلیس

آماریلیس

2
دقیـقه مطالعه
مشاهده

سانسوریا

12
دقیـقه مطالعه
مشاهده
درخت گردو

درخت گردو

12
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...