کاکتوس دم موشی، آپورو کاکتوس

آپورو کاکتوس- کاکتوس دم موشی

نام علمی:  Aporocactus FIAGELLIFORMIS
نام انگلیسی:  RATTALL CACTUS

معرفی گیاه:

بومی:چاکو بولیوی، غرب آرژانتین، اروگوئه

دیگراسامی:
دم موشی، کاکتوس ماری

آپوروکاکتوس یا کاکتوس دم موشی یک کاکتوس ستون دار با چند شاخه بریده نشده است که در پایه شاخه ای دارند پوشیده شده با ستونهای سفید گاهی اوقات زرد یا قهوه ای هستند.

گلهای لوله ای و پرتقال قرمز مایل به زرد هستند کمی باز هستند که فقط سبک و پرچم نشان داده می‌شود.
ساقه تا حدودی شاخه ای در پایه نسبتا سفت یا بلند که تا ۲متر یا بیشتر ارتفاع و ۲/۵تا۳/۵سانتیمتر قطر دارد به رنگ سبز تیره

کاکتوس دم موشی آپوروکاکتوس

تیغها کوتاه نازک به تعداد ۱۲تا۱۶عدد

آرئولها تقریبا قهوه ای یا سیاه و سفید

ستون فقرات مرکزی: به رنگ قهوه ای یا زرد مایل به قهوه ای که ۴سانتیمتر یا کمتر طول دارد.

ستونهای شعاعی: سوزنی مانند به تعداد ۸-۲۰ عدد به رنگ سفید یا زرد و قهوه ای که تا ۱/۸ سانتیمتر طول دارد.

گلها در طول ساقه و در تابستان شکوفا می‌شود و چند ماه طول می‌کشد به رنگ زرد و نارنجی تا قرمز ۵-۷ سانتیمتر طول دارد باریک و کشیده و به قطر ۱سانتیمتر می‌باشد.

میوه کروی ۱-۱/۵سانتیمتر قطر دارد به رنگ صورتی تا قرمز با خمیر سفید میوه های خوراکی است.

کاکتوس دم موشی آپوروکاکتوس

شرایط نگهداری آپورو کاکتوس

خاک:

این گیاه را در خاک سبک و شنی ماسه ای غنی و زهکشی بسیار بالا کشت کنید زیرا در رطوبت خاک و دمای پایین بسیار حساس به فساد است و ریشه ها از بین میرود

 

آبیاری:

در طول دوره فعال بهار و مخصوصا تابستان نیاز به ابیاری منظم و کافی دارد بین دو ابیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود در زمستان باید خاک خشک نگهداری شود.

اگر قصد نگهداری گلدان این گیاه را در فضای باز دارید ترجیحا در روزهای بارانی و روزهای مرطوب و یا روزهای زمستانی سرد در مکان محافطت شده با دمای مناسب و تهویه بالا نگهداری کنید.

دما:
این یکی از سخت‌ترین کاکتوسهای ستونی پشمالو از بولیوی است که در ارتفاع ۱۰۰۰متر رشد می‌کند این یک کاکتوس مقاوم در برابر سرما است و مقاوم به دمای پایین تا ۷- درجه سانتیگراد که اگر بستر خشک باشد دمای کمتر را هم می‌تواند دمای بیاورد

با اینحال در شرایط کشت گلدانی بهتر است برای جلوگیری از ایجاد لکه های قارچ یا هر نوع لک دیگر آنرا در دمای پایین تر از صفر درجه سانتیگراد قرار ندهید حتی اگر در یک منطقه حفاظت شده با هوادهی خوب و تهویه بالا باشد در شرایط رطوبت بالای محیط از هر گونه یخزدگی و دمای پایین محافظت شود زیرا در برابر پوسیدگی ریشه حساس است

نور:

برای ایجاد موها و تیغ‌های ضخیم نیاز به نور زیاد و خورشید کامل با جریان هوای بالا دارد در تابستان بهتر است گیاهان جوان از نور زیاد و مستقیم ظهر محافظت شود

تعویض گلدان:

هر ساله در بهار بهتر است گلدان این گیاه را با یک سایز بزرگتر تعویض و از خاک تازه استفاده کنید پس از تعویض خاک برای یک هفته یا بیشتر بستر کشت را آبیاری نکنید.

هرس:

گلهای این گیاه روی ساقه های جوان ایجاد می شود برای گلدهی بیشتر بهتر است هر سالهآنرا هرس کرده تا گیاه شما شاخه جوان مستعد گلدهی داشته باشد.

ساقه های این گیاه حالتآویز دارد و زود بلند می شود برای حفظ ظاهر زیبا بهتر است ساقه های بسیار بلند را کات کرده و ازآن به عنوان قلمه استفاده کنید.

تکثیر:

از طریق کاشت بذر،  قلمه ساقه در فصل تابستان افزایش می یابد.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا