پیچک سوئدی

  1. پیچک سوئدی

نام علمی:  Plectranthus                                                                                                                          

نام انگلیسی: Swedish lvy   

   معرفی گیاه:   

پیچک سوئدی یکی از معروف ترین پیچک های آپارتمانی است که بومی شمال استرالیا و جزایر اقیانوس آرام است. این گیاه به دلیل داشتن حالت دنباله دار، بسیار محبوب است. این پیچک همچنین به نام های بگونیای سوئدی و پیچک باغی شناخته می‌شود.                                                                                                               

 که بسیاری از باغبانان این گیاه را به عنوان گیاهی یک ساله در گلدان پرورش می دهند و یا از آن به منظور پوشش زمین باغ خود، استفاده می کنند. برگ های یک پیچک سوئدی در حال رشد، براق و دارای لبه‌ های کنگره‌ دار است. گل‌ های لوله مانند ارغوانی تا سفید این پیچ‌ک‌ها از بهار تا تابستان ظاهر می‌ شوند اما تعداد آن‌ها به اندازه‌ ی تعداد برگ های این گیاه نیست.                                           

شرایط آسان نگهداری از این گیاه باعث شده است که حتی باغبانان تازه‌ کار نیز بتوانند این گیاه را پرورش ده                                                                                                                                

پیچک سوئدی
پیچک سوئدی

شرایط نگهداری:                                                                                                   

خاک مناسب

پیچک سوئدی در خاک سبک گلدانی به‌همراه مقداری پرلیت (perlite) برای کمک به زه کشی، بهترین رشد خود را دارد. اگر این گیاه در تمام طول سال در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد، به خوبی رشد خواهد کرد. اگر این شرایط فراهم شود با کمی مراقبت و نگهداری، گیاه به سرعت رشد پیدا خواهد کرد.                                                                                                             

دمای مناسب

برای مراقبت از این گیاه باید دمای اتاق در طول سال، ثابت و بین ۶۰ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد) باشد. پیچک سوئدی را هفته‌ ای یک بار آبیاری کنید و مطمئن شوید که بین دوره های آبیاری، خاک آن به آرامی خشک شود. زهکشی خوب، بسیار مهم است بنابراین اجازه ندهید که گیاه درون آب باقی بماند.

 کود 

پیچک های سوئدی را در طول بهار و تابستان هر دو هفته یک بار کود‌ دهی کنید و در پاییز و زمستان تنها ماهی یک بار این کار را انجام دهید. از کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی برای تغذیه گیاه استفاده کنید.                                    

زمان تعویض گلدان  

بعد از گل دهی گیاه، نوک ساقه‌ها را هرس کنید تا از رشد بی‌رویه گیاه جلوگیری شود. گلدان پیچک را هر دو تا سه سال یک بار تعویض کنید.

تکثیر                                                                                                                                    

بهترین روش تکثیر پیچک سوئدی، بریدن قسمتی از گیاه است. توجه داشته باشید که قسمت سالمی از شاخه را ببرید که در انتها دارای جوانه های برگی است. برگ های پایین تر را از روی ساقه جدا کنید تا ساقه ای بدون برگ داشته باشید. ساقه ی بریده شده را درون هورمون های گیاهی مخصوص قرار دهید و آن‌را در یک گلدان که دارای خاک مناسب است جای دهید.

برای رشد بهتر ریشه، آن‌را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید. هر چند وقت یک‌بار، ساقه بریده شده را با آب اسپری کنید و یا به دور گلدان آن یک پلاستیک شفاف بپیچانید تا موجب شود که رطوبت گلدان حفظ شود. بعد از سه هفته، ریشه ها شکل می گیرند و گیاهان جدید از پایه گیاه قبلی جوانه می‌ زنند. گیاهان جدید را در محل دیگری بکارید و برگ های قدیمی را از آن جدا کنید.
ازدیار آن در هر زمان از فصل بهار نیز با تقسیم قلمه ها و یا کاشت دانه های رسیده در دمای ۶۶ – ۷۵ فارنهایت (۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) امکان پذیر می باشد.

ریشه زایی پیچک سوئدی
ریشه زایی پیچک سوئدی

 

آبیاری                                                                                                                                

آبیاری به طور منظم ، به خصوص در فصول گرم و خشک برای گیاه ضروری است. هر چند مواظب آب زیاد از حد باشید که می تواند منجر به ریختن برگها قبل از موعد شود.

 نکته:                                                                                                                                           

گل ها بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند هر ۳ هفته یک بار نیاز به تغذیه با کود کامل را دارد با حذف جوانه انتهایی گیاه ظاهر بهتری پیدا می کند هنگامی که شاخه ها شروع به دراز ومنحرف شدن نمودند علامتی از پیری گیاه می باشد که در این زمان باید نسبت به تکثیر آن اقدام نمود.

هرس                                                                                                                                    

 هرس پیچک سوئدی پس از گل دادن می تواند به حفظ مرتب بودن شاخ و برگها و فشردگی ، و همچنین برای تشویق شاخه به دادن شکوفه بیشتر کمک کند.

گل پیچک سوئدی
لکه برگی پیچک سوئدی

آفات و بیماریهای گل پیچک سوئدی

آفات این گیاه Mealybugs 

کنه عنکبوتی 

لکه های برگ

و پوسیدگی ریشه می باشد.

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا