همه چیز درباره گیاه اکسالیس

گیاه اکسالیس یک گیاه آپارتمانی و بسیار زیبا است. رنگ برگ‌های این گیاه به رنگ بنفش و یا سبز ساده متمایل به ارغوانی است.

گیاه اکسالیس رشد سریعی دارد. اما این به شرطی است که شرایط لازم برای رشد آن فراهم شده باشد.

در ادامه با مجله گلتوس همراه باشید با روش نگهداری گیاه اکسالیس.

گیاه اکسالیس-گل عشق- ترشک- شبدر زینتی

نام لاتین: false shamrock

نام علمی: Oxalis triangularis

معرفی گیاه اکسالیس:

گیاه اکسالیس که به آن اگزالیس هم می گویند. گیاه بسیار زیبایی است که در فارسی رایج به آن گیاه عشق هم می گویند. برگ های این گیاه مانند پروانه است. و گونه های مختلفی با رنگ های متفاوتی از سبز تا بنفش و گونه های ابلق دارد. در کل این گیاه ظاهری رویایی و نگهداری ساده ای دارد.

هشدار: برگ‌های این گیاه یک ماده اسیدی به نام اگزالیک وجود دارد. وجود این ماده باعث شده که اکسالیس در دسته گیاهان سمی قرار بگیرد.

این ماده اسیدی یک نوع وسیله دفاعی برای اکسالیس است. وجود اگزالیک در برگ‌ها و ساقه‌های گیاه مزه آن را ترش می‌کند و باعث می‌شود که موجودات گیاه‌خوار از نزدیک شدن به اکسالیس خودداری کنند.

این گیاه به دلیل رشد سریع برگ‌ها و ساقه‌ها  امکان گره خوردن با بقیه گل‌های کناری را دارد. بنابراین بهتر است که بین اکسالیس با دیگر گل‌های خود فاصله‌ای قرار دهید. اکسالیس به گیاه پروانه‌ای هم معروف است.

گیاه اکسالیس

روش نگهداری و نیازهای گیاه اکسالیس:

آبیاری مناسب اکسالیس:

این گیاه زیبا رطوبت را دوست دارد. بنابراین خاک گلدان باید همواره مرطوب باشد. البته از آبیاری زیاد آن پرهیز کنید. زیرا باعث از بین رفتن ریشه گیاه می‌شود. اگر آبیاری به میزان لازم  نباشد. باعث زردی و ریزش برگ‌هایش خواهد شد. آبیاری در فصول گرم باید بیشتر از فصول سرد انجام شود.

خاک مناسب برای اکسالیس:

خاک مناسب برای گل اکسالیس یک خاک مخلوط است. به عبارت بهتر خاک باید مخلوطی از خاک باغچه، کود دامی و ماسه باشد. البته باید خاک درون گلدان هم زهکشی شود تا آب اضافه از گلدان خارج شود. اگر آب اضافه از گلدان خارج نشود؛ باعث لهیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه اکسالیس خواهد شد.

 نوری مناسب برای اکسالیس:

گل اکسالیس یک گیاه با علاقه زیاد به نور ولی سایه دوست است. اگر در نور مستقیم خورشید قرار بگیرد؛ خیلی زود برگ‌ها دچار سوختگی می‌شوند و گیاه از بین خواهد رفت. این گیاه در نور مصنوعی هم می‌تواند سال‌ها برای شما خودنمایی کند.

دمای مناسب گیاه اکسالیس:

یکی از شرایط نگهداری گل اکسالیس نگه داشتن آن در دمای مناسب است. این گل تا دمای ۳۶ درجه سانتی‌گراد را هم می‌تواند تحمل کند. ولی دمای مطلوب برای این گیاه دمای بین ۱۶ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه عاشق دمای خنک است. اگر اکسالیس را در فضای باز منزلتان بکارید. در فصل زمستان برگ‌هایش را از دست می‌دهد. ولی پیاز  گیاه در درون خاک سالم می‌ماند. پیاز گیاه با آمدن بهار دوباره شکوفا خواهد شد.

تکثیر گیاه اکسالیس:

در هر زمان از سال که دوست داشته باشید می‌توانید اکسالیس را تکثیر کنید. تکثیر این گیاه به وسیله پیاز گیاه انجام می‌شود. فقط باید محل نگهداری گیاه جدید خنک باشد. طریقه کاشت هم به این صورت است که یک گلدان تهیه کنید و در آن خاک مورد نیاز گیاه را بریزید.

گیاه اکسالیس
پیاز گیاه اکسالیس

سپس بین 2 تا 4 عدد از پیاز اکسالیس را درون خاک گلدان قرار دهید. روی پیازها خاک بریزید و سر پیازها را از خاک بیرون بگذارید. گلدان را در دمای خنک بین 18 تا 20 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

 پیازها بعد از 5 روز تا یک هفته جوانه خواهند زد. گرمای زیاد و آبیاری بیش از حد باعث از بین رفتن پیازها خواهد شد. اگر می‌خواهید گیاه شما پرپشت‌تر باشد. می‌توانید تعداد پیازهای کاشته شده را بیشتر کنید.

بهترین فصل برای رشد گیاه:

اکسالیس یک گیاه سایه پسند و عاشق هوای خنک است. بنابراین فصل بهار و اوایل تابستان برای این گیاه مطلوب‌ترین زمان است. کوددهی اکسالیس بهتر است که در اولین ماه از فصل بهار انجام شود. این گیاه نور را دوست دارد. ولی از نور مستقیم آفتاب بیزار است. بنابراین گیاه را در پشت پنجره‌ها و یا مکان‌هایی که نور آفتاب یا نور مصنوعی زیاد است و دمای خنکی دارد. نگهداری کنید.

اگر گیاه را در فضای باز کاشته‌اید. در فصل زمستان به گیاه اصلا آب ندهید. زیرا این گیاه به خواب زمستانی می‌رود و به آبیاری نیازی ندارد.

اکسالیس یک گیاه زیبا و با رشد سریع است. این گیاه آپارتمانی می‌تواند دمای ۳۶ درجه سانتی‌گراد را هم تحمل کند؛. اما بهتر است که دمایی خنک را برای آن فراهم کنید. اکسالیس که به گیاه پروانه‌ای هم معروف است؛ گیاهی بدون آفت است و به ندرت آفت زده می‌شود.
 این گل زیبا برای نگهداری در آپارتمان یک گزینه مناسب است و در نور مصنوعی هم می‌تواند سال‌ها به رشد و نمو خود ادامه بدهد. اما باید دقت کنید که آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

گیاه اکسالیس

آفت و مشکلات گیاه اکسالیس:

زرد شدن برگهای اکسالیس:

گیاه اکسالیس نباید در نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

 گرما و حرارت نور خورشید باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها خواهد شد.

پژمرده شدن برگهای اکسالیس:

آبیاری بیش از اندازه گیاه باعث از بین رفتن ریشه گیاه می‌شود. پژمردگی گیاه می‌تواند ناشی از آبیاری زیاد و از بین رفتن ریشه باشد.

گیاه اکسالیس من برگ‌هایش ریخته ولی پیاز آن سالم است؛ چه کار کنم؟

شما می‌توانید پیاز گیاه خود را از گلدان خارج کنید و در یک گلدان با خاک مطلوب گیاه بکارید. گیاه را در سایه و نور کافی و یا آبیاری مناسب نگهداری کنید تا رشد خود را دوباره آغاز کند.

 

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا