نحویه نگهداری و پرورش گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا جز گیاهان مقاومت بالا، نگهداری آسان، برگ های همیشه سبز و براق، جایگاه ویژه ای در خانه ها و ادارات دارد.

با مجله گلتوس همراه ما باشید.

گیاه زاموفیلیا- گیاه زی زی

نام لاتین: Z Z Plant-eternity plant -zamiifolia-Zanzibar Gem

نام علمی: Zamioculcas

معرفی گیاه زاموفیلیا:

گیاه زاموفیلیا یا جواهر زنگبار از خانواده فیلندرون، اسپاتی و آگلونما می‌باشد. و در یک تقسیم بندی بزرگتر، جز گیاهان آراسه که شیپوری یا علفی هستند به شمار می آیند.

گیاه زاموفیلیا در عامیانه مشهور به گیاهیست که از بین بردن آن، به مراتب سخت تر از نگهداری آن است. زیرا این گیاه دارای غده یا ریزوم است.

 و می‌تواند، آب را در خود به مدت طولانی ذخیره کند و با نور کم نیز سازگار است.

 پس خرید زاموفیلیا را به کسانی که دنبال گیاهان مقاوم هستند. حوصله نگهداری گل و گیاه ندارند، محیط زندگیشان بی نور یا کم نور می باشد. و یا در نگهداری گل و گیاه مبتدی هستند توصیه می‌شود.

این گیاه بومی مناطق گرمسیری از جمله شرق آفریقا، جنوب کنیا تا شمال شرقی آفریقای جنوبی می‌باشد.

هشدار: گیاه زاموفیلیا سمی می‌باشد.

در رنگ های سبز، بلک یا سیاه و ابلق دیده می‌شود.

طول شاخه های این گیاه به 120 سانتی متر می‌رسد و دارای جفت برگ های چرمی می‌باشد که در دو طرف شاخه می روید و به ندرت دچار خزان می‌شود.

گیاه زاموفیلیا

روش نگهداری از زاموفیلیا:

نورمناسب رشد گیاه زاموفیلیا:

زامیفولیا در دسته گیاهان مقاوم به کم نوری قرار میگیرد. که در سایه و یا نور مصنوعی مانند لامپ رشد به خوبی دوام می آورد. اما با توجه به این که این گیاه ، بومی مناطق مرطوب و گرمسیری می‌باشد. در مکان هایی که نور زیاد غیر مستقیم وجود دارد، به عملکرد حداکثری می‌رسد و رشد سریعی دارد. پس بهتر است گیاه را درفاصله معین از پنجره ای قرار دهید که آفتاب اول صبح و یا آفتاب عصرگاهی که نور نسبتا ملایمی است به گیاه بتابد.

در نظر داشته باشید، گیاه را در معرض نور مستقیم وسط روز که شدید می‌باشد قرار ندهید چرا که گرمای بیش از حد نور خورشید، باعث بی حالی و خم شدن برگ های زاموفیلیا می‌گردد.

آب مناسب رشد گیاه زاموفیلیا:

زاموفیلیا جز گیاهان کم آب به حساب می آید. در صورت آبیاری بیش از حد، ریشه های گیاه دچار گندیدگی و پوسیدگی می‌شود. و در نتیجه ساقه های گیاه شروع به شل شدن و سپس جدا شدن از غده می‌کنند.

میزان آبیاری زاموفیلیا، رابطه مستقمی با گرمای محیط، نور محیط و همچنین رطوبت اطراف گیاه دارد. و به طور کلی باید توجه داشت که زاموفیلیا با خشکی رابطه‌ی بهتری دارد. پس در نتیجه هر زمانی که نسبت به آبیاری مجدد، تردید داشتید، بهتر است آبیاری نکنید.

دمای مناسب رشد گیاه زاموفیلیا:

زاموفیلیا با توجه به زیستگاه خود، هوای نسبتا گرم را ترجیح میدهد و جز گیاهان مقاوم به گرما می‌باشد. اما این بدان معنی نیست که این گیاه را در معرض گرمای شدید آفتاب و یا کنار منابع گرمازا قراردهید. چرا که باعث گرما زدگی و پختگی برگ های این گیاه می‌شود.

بهترین دما برای این گیاه ، بین 15 الی 30 درجه سانتی گراد می‌باشد. که به عنوان دمای ایده آل در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که دمای هوا بیش از حد گرم شود. بهتر است اطراف گیاه را با آبپاش اسپری کنید. همچنین دمای پایین تر از 8 درجه نیز برای این گیاه توصیه نمی‌شود.

رطوبت مناسب رشد گیاه زاموفیلیا:

این گیاه به دلیل برگ های چرمی و نسبتا گوشتی، تبخیر نسبتا کمی از طریق برگ های خود دارد. و به عبارتی رطوبت محیط برای گیاه کافی می‌باشد. اما اگر محیط اطراف گیاه به ویژه در فصل تابستان بیش از حد گرم شد. بهتر است از روش غبار پاشی اطراف گیاه استفاده کنید.

کود مناسب رشد گیاه زاموفیلیا:

زاموفیلیا نیز مانند گیاهان دیگر، نیاز به کود دارند. اگر بخواهید گل شما، یک رشد خوب و سریع داشته باشد، بهتر است از کود های عمومی، کود npk با نسبت  10-10-10 و کود های مخصوص این گیاه استفاده کنید.

همچنین توجه کنید که خاک این گیاه پس از مدتی مواد مفید خود را از دست میدهد و به تفاله تبدیل می‌شود. پس بهتر است، هر شش ماه یکبار نسبت به جایگزینی خاک جدید با خاک رویه گلدان ( نه تعویض کامل خاک ) اقدام نمایید و هر سال نیز خاک گیاه را به طور کامل تعویض کنید.

تمیز کردن برگها گیاه زاموفیلیا:

گیاه زاموفیلیا به طور طبیعی مستعد نشستن گرد و خاک می‌باشد. پس بهتر است تنها با آب بدون کلر و یک دستمال نرم هر ماه برگ های آن را تمیز کنید. توجه کنید از مواد شیمیایی استفاده نکنید.

گیاه زاموفیلیا

خاک مناسب رشد گیاه زاموفیلیا:

این گیاه باید دارای خاکی سبک، متخلخل و دارای زهکشی زیاد باشد. تا آب به راحتی از آن عبور کرده و خارج شود. تا با توجه به حساس بودن غده ی زاموفیلیا به آبیاری بیش از حد، باعث پوسیدگی ریشه نشود.

بهترین خاک ترکیبی از خاک و کود آماده و خاک کاکتوس می‌باشد تا بتوانید از غرقابی شدن خاک گیاه جلوگیری کند.

گلدان مناسب:

باید بدانید که گیاهان برای رشد بهتر نیازمند محیط تنگ می‌باشد تا انرژی خود را به جای پراکنده کردن ریشه در گلدان های بزرگ، صرف پا جوش زدن و رشد برگ جدید کند.

بنابراین زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه ها از گلدان بیرون زده باشد.

گلدهی زاموفیلیا:

در صورتی که تمام شرایط ایده آل، برای این گیاه فراهم شود. این گیاه در فصل تابستان به گلدهی می‌رسد. و گل هایی به صورت اسپات و به رنگ سفید می‌روید. گل های این گیاه بیشتر برای گرده افشانی و یا تولید بذر کاربرد دارد. و جنبه تزیینی و زیبایی ندارد.

در صورت روییدن گل ، بهتر است آن را بچینید تا انرژی بالا برای رشد گل، به ساقه برگ ها برسد. به طور کلی روییدن شاخه گل برای زاموفیلیا نشانه سلامت گیاه و مناسب بودن شرایط اطراف گیاه می‌باشد.

انواع زاموفیلیا:

زاموفیلیا سبز

گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا بلک

زاموفیلیا ابلق

زاموفیلیای کوتوله یا زامیکرو یکی دیگر از انواع زاموفیلیا است که اندازه کوچکتری نسبت به بقیه زاموفیلیاها دارد.

تکثیر گیاه زاموفیلیا :

این گیاه به چند طریق تکثیر می‌شود که تکثیر از طریق برگ یکی از رایج ترین آن می‌باشد.

تکثیر از طریق تقسیم غده‌ها :

در این روش غده های گیاه را از طریق ریشه جدا می‌کنیم. به طوری که هر غده یک شاخه و برگ داشته باشد. سپس هر کدام از غده ها را به گلدان های کوچک منتقل می‌کنیم. و از کود ریشه زایی استفاده می‌کنیم. مراقب باشید در هنگام جداسازی به ریشه و غده ها صدمه وارد نشود. این روش با احتمال 90 درصد جواب خواهد داد.

تکثیر از طریق ساقه:

این روش زیاد متداول نیست و کمی زمان بر است و باید صبر کنید. در قدم اول ساقه را از برگ ها جدا می‌کنیم. بهتر است ساقه زیاد بلند نباشد سپس ساقه را در آب قرار می‌دهیم. و در محیط گرم قرار دهید.

همچنین لازم است هر 2 هفته یکبار آب گلدان را تعویض کنیم و از آب بدون کلر و جوشیده شده استفاده کنید.

گیاه زاموفیلیا

تکثیر از طریق برگ:

قلمه از طریق برگ جز متداول ترین روش های تکثیر زامیفولیا می‌باشد. و حدود یکسال طول می‌کشد. در این روش برگ ها را از محل اتصال به ساقه جدا می‌کنید . 3 الی 4 روز در فضای باز قرار میدهید تا گیاه پینه ببندد و خشک شود. سپس پایین برگ را در محلول ریشه زایی می‌زنیم. و آن را در ترکیب کوکوپیت و پرلیت قرار میدهیم . در مرحله بعد رویه خاک را با اسپری ، آبیاری می‌کنیم. و یک پلاستیک بر روی آن می‌کشیم.

آفات و مشکلات گیاه زاموفیلیا:

علت زرد شدن برگ زامیفولیا :

ریشه زاموفیلیا از نوع گوشتی می‌باشد. این ریشه ها، توانایی بالایی در ذخیره سازی آب به مدت طولانی دارند. از همین رو آبیاری بیش از حد زاموفیلیا باعث می‌شود. که ریشه ها گندیده و از بین بروند. و در نتیجه باعث زرد شدن برگ های این گیاه می‌گردد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از آبیاری، خاک گیاه را چک کنید و از خشک بودن کامل گیاه مطمئن شوید سپس اقدام به آبیاری کنید.

البته زرد شدن برگ زاموفیلیا دلایل دیگری از جمله کم بودن مواد مغذی و یا عدم تعویض خاک به مدت طولاتی نیز دارد.

گیاه زاموفیلیا

 

کم رنگ شدن و نازک شدن برگهای زاموفیلیا:

این مشکل بیشتر در ساقه های تازه روییده شده مشاهده می‌شود. البته این کم رنگی در ابتدای رویش طبیعی است اما اگر به مدت طولانی با این مشکل روبرو شدید، نشانه نور کم محیط می‌باشد. از همین رو بهتر است گیاه را به جای پر نور تر منتقل کنید.

کنه عنکبوتی:

این آفت به خصوص در فصل خشک سال بیشتر مشاهده می‌شود. دیدن تار های عنکبوت در زیر برگ های این گیاه نشانه حمله این آفت می‌باشد. در صورت مشاهده این آفت، بالافاصله گیاه را از گیاهان دیگر جدا کنید. سپس از سم کنه کش استفاده کنید. البته می توانید گیاه را با کمی فشار آب شستشو کنید سپس روی گلدان را با یک کیسه بپوشانید و محکم ببندید. گیاه را چند روز در مکانی روشن قرار دهید . بعد از مدتی مشاهده می‌کنید کنه‌ها از بین میروند.

شته:

شته ها موجوداتی بسیار ریز هستند. اما اگر مشاهده کردید که گیاه چسبناک شده است دلیل بر حمله این آفت می‌باشد برای از بین بردن این آفت می‌توانید از محلول آب و صابون و پارچه نرم استفاده کنید.

شپشک آرد آلود:

این نوع آفت از شیره گیاه استفاده می‌کند و پس از مدتی باعث ضعیف شدن گیاه می‌شود.

از 2روش می‌شود این آفت را از بین برد.

1-سم های ویژه شپشک آرد آلود.

2-استفاده از محلول آب و صابون و پارچه نرم که به صورت دستی باید بر روی گیاه کشیده شود .

گلتوس؛ مجله تخصصی گل و گیاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا